Udostępnij

Tablice ostrzegają przed wirusem ludzkiego okrucieństwa. To protest przeciw odstrzałowi dzików

24.08.2020

Kiedy wjeżdża się do Zielonej Góry, można zauważyć tablice ostrzegające przed wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Właśnie z tego powodu w mieście prowadzony jest odstrzał dzików, które w opinii myśliwych przenoszą chorobę. Zielonogórski artysta Vasilisa Nezabarom postanowił zaprotestować przeciwko tej metodzie i ustawił w mieście alternatywne banery, informujące o wirusie ludzkiego okrucieństwa.

Odstrzał dzików w Zielonej Górze rozpoczął się pod koniec lipca. W sumie zabitych ma zostać 150 zwierząt. Powód? Wirus ASF, który, zdaniem myśliwych, jest przenoszony właśnie przez dziki i zagraża trzodzie chlewnej. Miasto kupiło kukurydzę do wabienia zwierząt i specjalne „mobilne wysiadki”, dzięki którym myśliwi mogą strzelać z wysokości. W rozmowie z „Gazetą Lubuską” Stanisław Domaszewicz, prezes koła łowieckiego „Leśnik”, mówił, że nie wyklucza nawet strzelania do młodych. A zabicie 150 dzików – w jego ocenie – sprawi, że mieszkańcy odczują różnicę i nie będą spotykać dzikich zwierząt na osiedlach.

Czytaj także: Sto dzików z Olsztyna zostanie uśmierconych. Minister nie zgodził się na wywożenie ich do lasu

Zielona Góra nie jest wyjątkiem – odstrzał prowadzony jest w wielu miastach. W innych był planowany, ale nacisk społeczny spowodował, że myśliwi pozwolenia jednak nie dostali. Na przykład w Tychach na początku czerwca pojawił się pomysł strzelania do dzików. Radni miejscy zdecydowali jednak, że zamiast je uśmiercać, zastosują specjalny granulat wydzielający zapach drapieżników. Preparat ma odstraszać zwierzęta.

Podobne rozwiązanie mogłoby zostać zastosowane w Zielonej Górze – uważa Vasilisa Nezabarom, artysta z Charkowa, który mieszka w stolicy województwa lubuskiego. W mediach zrobiło się o nim głośno, kiedy w pojedynkę blokował auto z homofobicznymi hasłami.

W ramach sprzeciwu wobec odstrzału ustawił osiem tablic ostrzegających przed… wirusem ludzkiego okrucieństwa. Stanęły tam, gdzie widziano dziki. Banery przypominają te informujące o ASF, które umieszczono na wjeździe do miasta. Widać na nich zastrzelonego dzika i napis „UWAGA! Wirus ludzkiego okrucieństwa. Obszar zapowietrzony”.

„Mieszkając w dwumilionowym mieście, w Charkowie, nigdy nie widziałem lisa, dzika czy zająca. Tutaj, w Zielonej Górze, wiele razy miałem taką okazję. Bo specyficzne miasto. Z każdej strony las. Nowe osiedla powstają dosłownie w lesie – mówi Vasilisa Nezabarom w rozmowie z portalem Nasze Miasto. „Nie dziwmy się więc, że dziki wchodzą nam na osiedla, skoro my wchodzimy do lasu” – dodał.

Zdjęcie: własne archiwum

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.