Udostępnij

Tarcza antykryzysowa w Pakistanie: bezrobotnym zlecono sadzenie „10 miliardów drzew”

06.05.2020

Pakistan kwarantannę wprowadził 23 marca. Zamknięcie gospodarki szczególnie mocno uderzyło w pracowników fizycznych opłacanych na zasadzie dniówek. Kilkadziesiąt tysięcy z nich znalazło pracę przy realizacji rządowego programu „10 miliardów drzew”, czyli – po prostu – przy sadzeniu drzew. Zarabiają gorzej niż wcześniej, ale dochody są skalkulowane tak, żeby mogli przetrwać najgorszy czas. Stawka to 500 rupii, czyli trzy dolary dziennie.

Program „10 miliardów drzew” został uruchomiony w 2018 roku, jako element kampanii mającej łagodzić skutki zmian klimatu – w tym powodzi, susz oraz ekstremalnych upałów. Zaraz po wprowadzeniu kwarantanny związanej z pandemią koronawirusa, zawieszono jego realizację. Jednak kiedy okazało się, że rośnie liczba ludzi, którzy nie mają za co związać końca z końcem, uruchomiono go z powrotem i potraktowano jak element „zielonego pakietu stymulacyjnego”. Przy sadzeniu drzew zatrudniono 63 tysiące robotników, którym kwarantanna odebrała pracę.

Zarobki są niewielkie. Pracujący otrzymują 500 rupii, czyli trzy dolary dziennie, co – jak informuje Reuters – stanowi około połowy normalnej stawki. Ale nawet ta niewielka kwota ma pozwolić im przetrwać najtrudniejszy czas. Większość prac odbywa się obecnie na rządowych działkach wokół Islamabadu. Wolniej idzie w innych częściach kraju, ale także tam ma przybyć miejsc pracy przy sadzeniu „10 miliardów drzew”. Zapowiedzi mówią, że będą one przeznaczone głównie dla kobiet i młodych ludzi, którym najtrudniej jest teraz znaleźć zatrudnienie.

Aktualne szacunki mówią, że z powodu kwarantanny pracę w Pakistanie może stracić ok. 19 milionów ludzi.

Zdjęcie w nagłówku jest ilustracyjne. Pochodzi z 2014 roku. Fot. Abdul Rauf Khan/Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.