Udostępnij

Targi CES 2019: Czy korzystanie z samochodów elektrycznych może być tańsze?

15.01.2019

Consumer Electronic Show, zwane w skrócie CES, to jedne z największych targów dotyczących innowacji w dziedzinie elektroniki, organizowane corocznie w Las Vegas. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 8-11 stycznia, a udział w niej wzięli także producenci samochodów elektrycznych. Jakie rozwiązania zaprezentowano? 

Jak donosi magazyn Androidpit – nie jest tajemnicą, że do głównych problemów elektromobilności należą dziś przede wszystkim związane z nią koszty. Mimo iż w ostatnich latach nastąpiły znaczące zmiany, jeśli chodzi o zasięg samochodów elektrycznych, to wciąż potrzebują one częstego ładowania. Potencjalnych klientów niepokoją również rosnące ceny energii elektrycznej. Dlatego producenci zaprezentowali w ramach CES 2019 swoje propozycje mogące w przyszłości obniżyć koszty użytkowania elektryków.

Inteligentną technologię ładowania samochodu zaprezentowało BMW. BMW Intelligence, bo tak nazwano usługę, potrafi automatycznie wybierać najbardziej korzystny czas napełniania baterii, by maksymalnie ograniczać koszty ponoszone przez właściciela – biorąc pod uwagę zależne od pory dnia ceny energii elektrycznej.

 

 

Z kolei w Kalifornii BMW testuje program, który analizować będzie funkcjonowanie sieci elektrycznej i na tej podstawie wybierać najlepszy czas ładowania – tzn. taki, w którym wykorzystywana będzie przede wszystkim energia pochodząca ze źródeł odnawialnych, z jak najmniejszą produkcją dwutlenku węgla.

CES 2019 nie należało jednak wyłącznie do BMW:

Nissan zaprezentował samochód elektryczny Leaf Plus, którego zasięg na jednym ładowaniu wynosi 364 km. Pojazd trafi do sprzedaży wiosną tego roku.

Volkswagen zapowiedział natomiast, że w ciągu najbliższych 10 lat wyda 2 mld $ na budowę sieci szybkich stacji ładowania w USA – z czego pierwsze 500 ma powstać do końca bieżącego roku.

 

Źródło: androidpit.comthecarconnection.com, thecarconnection.com

Zdjęcie: Unsplash.com/John Cameron

 

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.