Tarnów chce zakazać palenia węglem i drewnem. Ostateczna decyzja należy do sejmiku

1921
2
Podziel się:
tarnów uchwała antysmogowa

Tarnowska rada miasta przegłosowała antysmogową uchwałę wzywającą do działania sejmik województwa. Chcą, by w drugim pod względem wielkości mieście województwa obowiązywał zakaz ogrzewania budynków węglem i drewnem.

Tarnów chce jednak zezwolić swoim mieszkańcom na dalsze korzystanie z domowych kominków, czego zakazuje uchwała obowiązująca już w Krakowie. Kominki to jednak wyjątek od reguły mówiącej, że domów nie będzie można ogrzewać ani węglem, ani innymi paliwami stałymi. Ostateczny termin dostosowania się do nowych zapisów radni wyznaczyli na 2025 rok. Decyzja o przyjęciu nowego prawa należy do sejmiku województwa, do którego musi zwrócić się teraz prezydent miasta. Jak przyznaje autor uchwały, radny Tomasz Olszówka, ostateczne zapisy uchwały są efektem kompromisu.

– Proponowaliśmy między innym innymi 3-letni okres przejściowy, w końcu stanęło na sześciu latach. W ramach porozumienia zgodziliśmy się w radzie również na dopuszczenie kominków, które są jedynie dodatkowym źródłem ogrzewania. Dzięki temu udało się znaleźć dla tego projektu większość. – przyznaje lider klubu Nasze Miasto Tarnów. W liczącej 25 osób tarnowskiej radzie 13 osób było za przyjęciem uchwały, 12 radnych sprzeciwiło się jej zapisom.

Wcześniej do pomysłu sceptycznie odnosili się miejscy urzędnicy. “Co z osobami, które nie mają możliwości podłączyć się do sieci gazowej czy ciepłociągu MPEC-u, bo instalacje nie są poprowadzone w okolicy ich domów? Czym oni będą się ogrzewać?” – pytał retorycznie Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w tarnowskim magistracie na łamach “Gazety Krakowskiej”. Jak jednak zapewnia Olszówka, budynki takie mogłyby nadal korzystać z pieców węglowych.

– To osłona dla osób, które nie będą miały możliwości podłączenia się do sieci. Chcemy w tym przypadku zezwolić wyłącznie kotły spełniające normy ekoprojektu, i to jedynie na okres przejściowy. – wyjaśnia tarnowski radny. Jak dodaje, nowe przepisy mają też wyznaczać kierunki rozwoju miejskiej energetyki, która w przyszłości ma oprzeć się między innymi o źródła odnawialne.

Uchwała antysmogowa czeka teraz na zaakceptowanie przez radnych sejmiku, dla których propozycje z Tarnowa będą jedynie sugestią. Olszówka przekonuje jednak, że nowe prawo jest miastu bardzo potrzebne. W zeszłym roku dwie stacje monitorowania jakości powietrza w mieście wykazywały stany przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia łącznie aż 91 razy.

Źródło zdjęcia: Marcin Jucha/Shutterstock

 

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Darekguaviareto Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
guaviareto
Gość
guaviareto

Obawiam się, że każdy radny, który głosował za utrzymaniem kominków ma taki w domu. Kominek dymi i tego się nie da uniknąć, chyba że będzie z podajnikiem automatycznym to wtedy jego emisja będzie bardzo mała. No ale tu radni musieliby u siebie wymienić instalacje i dlatego na taki kompromis już nie poszli. A tak, każdy kto będzie miał gaz i kominek, jak mróz przyciśnie to będzie hajcował kominkiem. Kominek/koza na drewno z ekoprojektem kosztuje 600 zł w jednym z popularnych marketów – szczerze wątpię czy to cudo nie dymi. Są też kominki, w których można i drewnem i węglem palić.

Darek
Gość
Darek

Są różne konstrukcje kominków, także z dopalaniem tzw. “holzgazu”. Polega to na podgrzaniu powietrza wtórnego oraz wymieszaniu ze spalinami. W ten sposób uzyskuje się efekt zbliżony do dobrego kotła na pellet. Kosztują one ponad 1000 zł ale nie trzeba aż tyle wydawać. Najważniejsza jest prawidłowa obsługa, nawet w tanim z marketu da sie tak palić aby nie emitował sadzy. Przez komin wyleci co najwyżej poderwany ciągiem powietrza popiół. To głównie związki fosforu, potasu, wapnia i magnezu. Inaczej mówiąc nawóz które deszcz szybko spłucze, a wiosną będą pobrane przez rośliny. W przypadku pyłów emitowanych np. przez olej opałowy nie można tego… Czytaj więcej »