Udostępnij

Tarnów chce zakazać palenia węglem i drewnem. Ostateczna decyzja należy do sejmiku

28.11.2019

Tarnowska rada miasta przegłosowała antysmogową uchwałę wzywającą do działania sejmik województwa. Chcą, by w drugim pod względem wielkości mieście województwa obowiązywał zakaz ogrzewania budynków węglem i drewnem.

Tarnów chce jednak zezwolić swoim mieszkańcom na dalsze korzystanie z domowych kominków, czego zakazuje uchwała obowiązująca już w Krakowie. Kominki to jednak wyjątek od reguły mówiącej, że domów nie będzie można ogrzewać ani węglem, ani innymi paliwami stałymi. Ostateczny termin dostosowania się do nowych zapisów radni wyznaczyli na 2025 rok. Decyzja o przyjęciu nowego prawa należy do sejmiku województwa, do którego musi zwrócić się teraz prezydent miasta. Jak przyznaje autor uchwały, radny Tomasz Olszówka, ostateczne zapisy uchwały są efektem kompromisu.

– Proponowaliśmy między innym innymi 3-letni okres przejściowy, w końcu stanęło na sześciu latach. W ramach porozumienia zgodziliśmy się w radzie również na dopuszczenie kominków, które są jedynie dodatkowym źródłem ogrzewania. Dzięki temu udało się znaleźć dla tego projektu większość. – przyznaje lider klubu Nasze Miasto Tarnów. W liczącej 25 osób tarnowskiej radzie 13 osób było za przyjęciem uchwały, 12 radnych sprzeciwiło się jej zapisom.

Wcześniej do pomysłu sceptycznie odnosili się miejscy urzędnicy. “Co z osobami, które nie mają możliwości podłączyć się do sieci gazowej czy ciepłociągu MPEC-u, bo instalacje nie są poprowadzone w okolicy ich domów? Czym oni będą się ogrzewać?” – pytał retorycznie Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w tarnowskim magistracie na łamach “Gazety Krakowskiej”. Jak jednak zapewnia Olszówka, budynki takie mogłyby nadal korzystać z pieców węglowych.

– To osłona dla osób, które nie będą miały możliwości podłączenia się do sieci. Chcemy w tym przypadku zezwolić wyłącznie kotły spełniające normy ekoprojektu, i to jedynie na okres przejściowy. – wyjaśnia tarnowski radny. Jak dodaje, nowe przepisy mają też wyznaczać kierunki rozwoju miejskiej energetyki, która w przyszłości ma oprzeć się między innymi o źródła odnawialne.

Uchwała antysmogowa czeka teraz na zaakceptowanie przez radnych sejmiku, dla których propozycje z Tarnowa będą jedynie sugestią. Olszówka przekonuje jednak, że nowe prawo jest miastu bardzo potrzebne. W zeszłym roku dwie stacje monitorowania jakości powietrza w mieście wykazywały stany przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia łącznie aż 91 razy.

Źródło zdjęcia: Marcin Jucha/Shutterstock

 

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.