Udostępnij

Tarnów zakaże ogrzewania domów węglem? Rada miasta zdecyduje o apelu do sejmiku

09.10.2019

Najbliższa sesja rady miasta może przynieść rewolucję w walce ze smogiem w Tarnowie. Małopolskie miasto będzie decydować, czy wzorem Krakowa chce zakazać ogrzewania domów za pomocą paliw stałych. Pomysłodawcą projektu uchwały w tej sprawie jest radny Tomasz Olszówka.

Rada w swojej uchwale może zaapelować do przyjęcia odpowiednich przepisów przez władze wojewódzkie. Jak twierdzi Olszówka, mieszkańcy Tarnowa mają dość i oczekują od władz odważnych działań. Jego zdaniem jedynym sposobem na powstrzymanie smogowego kryzysu jest pójście w ślady Krakowa. Krytykuje przy tym działanie Urzędu Miasta.

– Teraz w ramach zapomóg socjalnych najuboższym dopłaca się do kupna węgla, a w posiadaniu miasta nadal są budynki ogrzewane tym paliwem. Urząd powinien zatem zacząć od siebie. – podkreśla radny. Jak dodaje , szacunki mówią o czterech tysiącach palenisk wymagających wymiany. – Oznacza to, że mniejszość truje smogiem większość mieszkańców Tarnowa, którzy ogrzewają swoje mieszkania nie emitując smogowych zanieczyszczeń.

Do pomysłu sceptycznie podchodzą urzędnicy. „Co z osobami, które nie mają możliwości podłączyć się do sieci gazowej czy ciepłociągu MPEC-u, bo instalacje nie są poprowadzone w okolicy ich domów? Czym oni będą się ogrzewać?” – pytał retorycznie Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w tarnowskim magistracie na łamach „Gazety Krakowskiej”.

Radny i były kandydat na prezydenta Tarnowa podkreśla jednak, że pomysł nie wszedłby w życie od razu. Proponuje trzyletni okres przygotowawczy do wprowadzenia zmian. Do 2022 roku z miasta miałyby więc zniknąć wszystkie piece opalane węglem i drewnem, zastąpione przez gaz, pompy ciepła czy fotowoltaikę.  W tym czasie osoby o najmniej zasobnym portfelu mogłyby skorzystać z programów pomocowych.

– Trzeba nakłonić ludzi przede wszystkim do skorzystania z pieniędzy, które już są. Są środki z Regionalnego Programu Operacyjnego. Miejski program dopłat działa, a za moją sprawą dodano do niego 250 tysięcy złotych w budżecie na ten rok. – chwali się Olszówka. Do tej pory Tarnów wydał na walkę z niską emisją ponad 2 miliony złotych, a udało się wymienić około 1400 kotłów. W tym roku w budżecie na wymianę pieców jest 700 tysięcy złotych.

– Mam nadzieję na sukces. Mój klub jest ważny w radzie, bez naszych członków nie da się przegłosować żadnej uchwały. Mam jednak nadzieję, że i PiS, i PO poprą tę propozycję. – mówi radny zaznaczając, że nie jest na razie pewny wprowadzenia zakazu palenia drewnem w kominkach. Jak zaznacza, taka propozycja może nie spodobać się części mieszkańców.

Nad projektem uchwały radni w Tarnowie będą debatować jeszcze w październiku. W zeszłym roku dwie stacje monitorowania jakości powietrza w mieście wykazywały stany przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia łącznie aż 91 razy.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/Adrian Scottow

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.