Udostępnij

Te małe sówki są mistrzami kamuflażu. Naukowcy podglądają tajemnicze włochatki

09.02.2025

Włochatki małe to urocze sówki. Są wielkości dużej pięści i ważą tyle, co kostka mydła. Mają swoje sekrety, które odkryć próbują badacze. Łatwo nie jest, bo włochatki są mistrzami w maskowaniu się. W projekcie „Owlnet” ornitolodzy wraz z wolontariuszami badają te małe sowy. Podczas wieloletnich badań odkryli zadziwiający sekret tych małych ptaków.

Melissa Boyle Acuti, kierowniczka stacji obrączkowania w Centrum Badań Środowiskowych Smithsonian (SERC) w Edgewater prowadzi Project Owlnet. Oficjalnie został on założony w 1994 roku.

W ramach projektu stacje obrączkowania są rozmieszczone w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Pracownicy centrum chwytają, badają i obrączkują urocze ptaki. W tym ostatnim przypadku robi się to po to, by móc dokładniej śledzić wędrówki tych małych sów. – To rozwinęło się w sposób organiczny z prób nakłonienia innych ornitologów do rozpoczęcia obrączkowania włochatek — mówi jedna z osób zaangażowanych w proces.

Zanim sówki zostaną schwytane do obrączkowania, ornitolodzy za pomocą wabików dźwiękowych nęcą ptaki do sieci ornitologicznych. Proces musi być starannie zaplanowany i odbywa się zwykle w okresie jesiennym. W stacji obrączkowania w Edgewater badacze zakładają ptakom na nogi aluminiowe opaski z wygrawerowanymi numerami. Ponadto dokonują pomiarów poszczególnych osobników ptaków: mierzą dzioby, skrzydła i ogony. Zakładanie obrączek sowom ma też na celu skatalogowanie ich numerów w rejestrze identyfikacji, a robi się to po to, by ornitolodzy dowiedzieli się dokładniej o wędrówkach poszczególnych osobników (które przypomnijmy – są mistrzami w ukrywaniu się!).

Fot. Zbliżenie na włochatkę małą (Aegolius acadicus), siedzącą na drzewie cedrowym w Kanadzie. Źródło: Jim Cumming / Shutterstock

Badanie skrzydeł włochatek za pomocą czarnego światła

Przy dokładniejszym badaniu ptaków, badacze w szczególności koncentrują się na przyglądaniu się spodniej strony skrzydeł u włochatek. Ornitolodzy oglądają je za pomocą czarnego światła, które pomaga zidentyfikować wzory linienia skrzydeł oraz oszacować wiek tych ptaków. – Stare pióra nie świecą tak jasno pod czarnym światłem, ponieważ pigment wyblakł, podczas gdy nowe pióra świecą jaśniej – mówi wspomniana Boyle Acuti.

Skąd zamiłowanie sówek do ukrywania się? Wyjaśnienie jest proste: ptaki te przybrały taką strategię przetrwania, ponieważ są małe i większe zwierzęta od nich są często dla nich potencjalnymi drapieżnikami.

Nanotechnologia w służbie ptakom

Kierowniczka projektu Owlnet zauważa wyraźnie, że przyszłością badań w ornitologii ptaków jest nanotechnologia. Sowy badane w Edgewater są małymi stworzeniami więc są zaliczone do północnoamerykańskiego projektu Motus. W wykorzystaniu tej technologii mniejszym nietoperzom i ptakom oraz owadom zakłada się miniaturowe nadajniki radiowe. Dotyczy to także naszych dzisiejszych bohaterów – włochatek małych. Gdy ptaki przelatują obok stacji odbiorczych, naukowcy zapisują ich trasy wędrówek.

Fot. Włochatka mała (Aegolius acadicus). Źródło: Mircea Costina / Shutterstock

– Panowało przekonanie, że to rzadki ptak — powiedział jeden z badaczy. – Trochę wywróciliśmy tą teorię do góry nogami. Okazuje się, że jest to nie tyle rzadko występujący ptak, a po prostu rzadko widywany. Wszystko przez perfekcyjne umiejętności ukrywania się.

Badacze zauważyli, że stacji SERC w Edgewater liczba schwytanych włochatek zmieniała się znacznie z roku na rok w SERC. Pierwsze obrączkowanie tych małych sów odbyło się w 2017 roku. W sieci ornitologiczne wpadło wówczas tylko 8 ptaków. W 2018 roku została już zanotowana duża liczba: aż 54 osobniki. Z kolei w 2019 roku było znowu tylko 6, a ostatnie badania z 2024 roku to 10 ptaków.

Ciekawa obserwacja ornitologiczna wykazała, że jedna z włochatek zaobrączkowanych w SERC w Edgewater, która wykluła się w 2022 roku i została schwytana 14 października 2024 r. prawie tysiąc kilometrów dalej na północ, w kanadyjskim Quebecu.

Zdjęcie tytułowe: Danita Delimont / Shutterstock

Autor

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.