"Te wyniki nie są złe. One są katastrofalne i stwarzają zagrożenie dla mieszkańców Zabierzowa" [LIST]

1916
2
Podziel się:

Od początku zimy Polski Alarm Smogowy wraz z Radiem Kraków prowadzi akcję pomiarów jakości powietrza w gminach należących do tzw. krakowskiego obwarzanka. Ich wyniki otwierają oczy wielu ich mieszkańcom i, nie przesadzając, budzą ich przerażenie. Niektórzy z nich domagają się zmian. Jeden z mieszkańców Zabierzowa przysłał do nas kopię listu, który skierował także do władz swojej gminy. Poniżej możecie przeczytać jego treść.

Szanowna Pani Wójt Elżbieta Burtan
Szanowna Pani Anetta Kucharska
Szanowni Państwo Radni

Czy władze gminy zamierzają podjąć skuteczne działania aby powietrze w Zabierzowie spełniało normy czystości?

Ja absolutnie nie jestem zdziwiony, że jest źle, bo to czuć. Ale te wyniki nie są złe. One są katastrofalne i stwarzają realne zagrożenie dla nas wszystkich, mieszkańców Zabierzowa i okolic.

Te wyniki są najgorsze jak dotąd z Krakowa i okolicznych gmin. Podobnie fatalnie jest chyba tylko w Rybniku na Śląsku i w Pekinie w Chinach.

Mieszkam z Zabierzowie od 6 lat i już pierwszej tutaj jesieni poczułem, że jak do tej pory mieszkam w najbardziej zanieczyszczonej miejscowości w moim życiu (kolejno: Krzepice (woj. śląskie) Poznań, Warszawa, Kraków, Zabierzów). Dodatkowo bardzo często (prawie co tydzień) wyjeżdżam daleko poza Małopolskę, co powoduje, że czuję bardzo wyraźnie zderzenie z zatrutym powietrzem po powrocie do domu.

Jestem tym bardzo zmartwiony, gdyż to tutaj kupiłem dom, tutaj płacę podatki i tutaj mieszkam na stałe z rodziną (żoną i 3 dzieci) i bardzo się martwię o ich zdrowie

Sam niestety od półtora roku choruję na tajemniczą przewlekłą chorobę płuc – sarkoidozę (dokumenty do wglądu, gdyby to budziło podejrzenia). Nie wiadomo skąd ona się bierze ale jedna z hipotez to zanieczyszczone powietrze.

Nie podejrzewam, że mieszkańcy Zabierzowa są gorsi od innych czy palą specjalnie śmieci, w porównaniu do innych miejscowości, gdzie były robione badania. Jednak ta niska brudna emisja w połączeniu z niekorzystnym położeniem w dolinie i brak przewiewu daje to fatalne zanieczyszczenie powietrza w Zabierzowie i okolicy.

Proszę o odpowiedź. Nie piszę tego bez powodu. Jest to dla mnie z powodów zdrowotnych bardzo ważne.

[Imię i nazwisko do wiadomości redakcji]

Więcej o pomiarach w Zabierzowie m.in. na stronie Radia Kraków – TUTAJ.

Podziel się: