Udostępnij

"Te wyniki nie są złe. One są katastrofalne i stwarzają zagrożenie dla mieszkańców Zabierzowa" [LIST]

05.12.2016

Od początku zimy Polski Alarm Smogowy wraz z Radiem Kraków prowadzi akcję pomiarów jakości powietrza w gminach należących do tzw. krakowskiego obwarzanka. Ich wyniki otwierają oczy wielu ich mieszkańcom i, nie przesadzając, budzą ich przerażenie. Niektórzy z nich domagają się zmian. Jeden z mieszkańców Zabierzowa przysłał do nas kopię listu, który skierował także do władz swojej gminy. Poniżej możecie przeczytać jego treść.

Szanowna Pani Wójt Elżbieta Burtan
Szanowna Pani Anetta Kucharska
Szanowni Państwo Radni

Czy władze gminy zamierzają podjąć skuteczne działania aby powietrze w Zabierzowie spełniało normy czystości?

Ja absolutnie nie jestem zdziwiony, że jest źle, bo to czuć. Ale te wyniki nie są złe. One są katastrofalne i stwarzają realne zagrożenie dla nas wszystkich, mieszkańców Zabierzowa i okolic.

Te wyniki są najgorsze jak dotąd z Krakowa i okolicznych gmin. Podobnie fatalnie jest chyba tylko w Rybniku na Śląsku i w Pekinie w Chinach.

Mieszkam z Zabierzowie od 6 lat i już pierwszej tutaj jesieni poczułem, że jak do tej pory mieszkam w najbardziej zanieczyszczonej miejscowości w moim życiu (kolejno: Krzepice (woj. śląskie) Poznań, Warszawa, Kraków, Zabierzów). Dodatkowo bardzo często (prawie co tydzień) wyjeżdżam daleko poza Małopolskę, co powoduje, że czuję bardzo wyraźnie zderzenie z zatrutym powietrzem po powrocie do domu.

Jestem tym bardzo zmartwiony, gdyż to tutaj kupiłem dom, tutaj płacę podatki i tutaj mieszkam na stałe z rodziną (żoną i 3 dzieci) i bardzo się martwię o ich zdrowie

Sam niestety od półtora roku choruję na tajemniczą przewlekłą chorobę płuc – sarkoidozę (dokumenty do wglądu, gdyby to budziło podejrzenia). Nie wiadomo skąd ona się bierze ale jedna z hipotez to zanieczyszczone powietrze.

Nie podejrzewam, że mieszkańcy Zabierzowa są gorsi od innych czy palą specjalnie śmieci, w porównaniu do innych miejscowości, gdzie były robione badania. Jednak ta niska brudna emisja w połączeniu z niekorzystnym położeniem w dolinie i brak przewiewu daje to fatalne zanieczyszczenie powietrza w Zabierzowie i okolicy.

Proszę o odpowiedź. Nie piszę tego bez powodu. Jest to dla mnie z powodów zdrowotnych bardzo ważne.

[Imię i nazwisko do wiadomości redakcji]

Więcej o pomiarach w Zabierzowie m.in. na stronie Radia Kraków – TUTAJ.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.