Udostępnij

SmogLab podbija internety. W sezonie grzewczym dotarliśmy do 3,2 mln odbiorców w „społecznościach”

23.04.2019

Ponad pół miliona informacji związanych ze smogiem podały polskie media od września do końca marca. Takie wyniki podaje raport agencji Press Service. Według badania w mediach społecznościowych najlepsze wyniki osiągnął SmogLab. 

Jak czytamy w raporcie, o smogu najwięcej mówiło się właśnie w social mediach. Według agencji chodzi o ponad 379 tysięcy wzmianek. Zdecydowana większość z nich, bo aż 305 tysięcy, pochodziła z Facebooka. Internauci chętnie reagowali na doniesienia o zanieczyszczeniu powietrza. Press-Service odnotował aż 3,5 miliona polubień, komentarzy i udostępnień informacji na ten temat. W mediach tradycyjnych naliczono 160 tysięcy publikacji.

SmogLab w ostatnim „sezonie smogowym” dotarł ze swoim przekazem do 3,2 miliona użytkowników mediów społecznościowych. Wyniki naszych profili dały nam pozycję lidera wśród mediów poruszających tematykę smogu w portalach takich jak Facebook, Twitter czy Instagram.  Dla porównania drugie medium w zestawieniu,  „Gazeta Wyborcza”,  osiągnęła wynik 1,9 miliona.

Wśród profili, które nie należą do mediów największy zasięg miał Krakowski Alarm Smogowy (1,8 mln).

Ogółem we wszystkich polskich mediach pojawiło się 539 tysięcy informacji dotyczących smogu. Najchętniej tematykę tę poruszali dziennikarze z województwa śląskiego. Przypada na nie ponad 17 tysięcy materiałów. Ekwiwalent reklamowy wzmianek o zanieczyszczeniu powietrza wynosi 692 miliony złotych. Takich środków wymagałoby podanie tych informacji w czasie reklamowym w telewizji iradiu oraz przestrzeni reklamowej gazet i portali internetowych.

Źródło zdjęcia: Shutterstock.

 

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.