Udostępnij

Temperatura oceanów: 2019 rok był najcieplejszym w historii pomiarów

15.01.2020

Oceany naszej planety są cieplejsze niż kiedykolwiek w historii ludzkości. Według wyników najnowszych analiz, opublikowanych w poniedziałek przez międzynarodowy zespół badaczy, temperatury oceanów nie tylko rosną, ale ich wzrost przebiega w szybszym tempie.

W 2019 r. średnia temperatura oceanów była o ok. 0,075 st. Celsjusza wyższa niż średnia dla lat 1981-2010 – wynika z analiz opublikowanych przez międzynarodowy zespół badaczy w czasopiśmie naukowym Advances in Atmospheric Sciences. Aby przeanalizować zmiany temperatur w oceanach, wykorzystane zostały informacje pochodzące z tysięcy urządzeń, mierzących temperatury w ramach projektów World Ocean Database oraz National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).

„Globalne ocieplenie jest prawdziwe i [sytuacja – przyp. red.] pogarsza się” – powiedział współautor analiz, prof. John Abraham z University of St. Thomas w amerykańskim stanie Minnesota. „A to tylko wierzchołek góry lodowej w porównaniu z tym, co ma nadejść” – dodaje naukowiec.

Czytaj również: 2019 był drugim najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Za nami najgorętsza dekada

Ponadto, porównując dane w dłużej perspektywie czasowej, stwierdzono, że ocieplenie w latach 1987-2019 było o 450 proc. większe niż w trwającym tyle samo okresie lat 1955-1986. Średnia temperatura oceanów na przestrzeni ostatnich 10 lat była największa w historii usystematyzowanych pomiarów, czyli od lat 50-tych.

„Ilość ciepła, którą włożyliśmy w oceany świata w ciągu ostatnich 25 lat, porównać można z ciepłem wybuchu 3,6 miliarda bomb atomowych z Hiroszimy” – powiedział główny autor badania, prof. Lijing Cheng z Chińskiej Akademii Nauk (CAS). „Nie ma żadnych uzasadnionych wyjaśnień, które tłumaczyłyby takie ocieplenie, innych niż ludzka emisja gazów cieplarnianych” – podkreślił naukowiec.

Co warto podkreślić, temperatury oceanów są istotne w kontekście zmian klimatycznych, ponieważ to one absorbują nawet 90 proc. nadwyżki ciepła w ziemskim systemie klimatycznych. Temperatura wód powierzchniowych wpływa również na przebieg formowania się burz tropikalnych, których intensywność wskazywana jest jako skutek zmian klimatycznych. Szczegółowe i fachowe informacje na ten temat znaleźć można m.in. na portalu Nauka o Klimacie.

_

Źródła: EurekAlert!, Nauka o Klimacie

Zdjęcie: Shutterstock/Arild Danielsen

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.