Temperatura oceanów: 2019 rok był najcieplejszym w historii pomiarów

3608
0
Podziel się:

Oceany naszej planety są cieplejsze niż kiedykolwiek w historii ludzkości. Według wyników najnowszych analiz, opublikowanych w poniedziałek przez międzynarodowy zespół badaczy, temperatury oceanów nie tylko rosną, ale ich wzrost przebiega w szybszym tempie.

W 2019 r. średnia temperatura oceanów była o ok. 0,075 st. Celsjusza wyższa niż średnia dla lat 1981-2010 – wynika z analiz opublikowanych przez międzynarodowy zespół badaczy w czasopiśmie naukowym Advances in Atmospheric Sciences. Aby przeanalizować zmiany temperatur w oceanach, wykorzystane zostały informacje pochodzące z tysięcy urządzeń, mierzących temperatury w ramach projektów World Ocean Database oraz National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).

„Globalne ocieplenie jest prawdziwe i [sytuacja – przyp. red.] pogarsza się” – powiedział współautor analiz, prof. John Abraham z University of St. Thomas w amerykańskim stanie Minnesota. „A to tylko wierzchołek góry lodowej w porównaniu z tym, co ma nadejść” – dodaje naukowiec.

Czytaj również: 2019 był drugim najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Za nami najgorętsza dekada

Ponadto, porównując dane w dłużej perspektywie czasowej, stwierdzono, że ocieplenie w latach 1987-2019 było o 450 proc. większe niż w trwającym tyle samo okresie lat 1955-1986. Średnia temperatura oceanów na przestrzeni ostatnich 10 lat była największa w historii usystematyzowanych pomiarów, czyli od lat 50-tych.

„Ilość ciepła, którą włożyliśmy w oceany świata w ciągu ostatnich 25 lat, porównać można z ciepłem wybuchu 3,6 miliarda bomb atomowych z Hiroszimy” – powiedział główny autor badania, prof. Lijing Cheng z Chińskiej Akademii Nauk (CAS). „Nie ma żadnych uzasadnionych wyjaśnień, które tłumaczyłyby takie ocieplenie, innych niż ludzka emisja gazów cieplarnianych” – podkreślił naukowiec.

Co warto podkreślić, temperatury oceanów są istotne w kontekście zmian klimatycznych, ponieważ to one absorbują nawet 90 proc. nadwyżki ciepła w ziemskim systemie klimatycznych. Temperatura wód powierzchniowych wpływa również na przebieg formowania się burz tropikalnych, których intensywność wskazywana jest jako skutek zmian klimatycznych. Szczegółowe i fachowe informacje na ten temat znaleźć można m.in. na portalu Nauka o Klimacie.

_

Źródła: EurekAlert!, Nauka o Klimacie

Zdjęcie: Shutterstock/Arild Danielsen

Podziel się: