Udostępnij

The Lancet: sześć milionów osób rocznie umiera przez smog

09.05.2017

Smog nas zabija – tak można podsumować najnowszą analizę specjalistów publikujących w The Lancet. To najstarsze na świecie naukowe czasopismo medyczne opublikowało właśnie swoje badania dotyczące liczby zgonów spowodowanych złym stanem powietrza. Naukowcy porównali obecne dane do informacji z początku lat 90-tych.
„Badaliśmy tendencje przestrzenne i czasowe umieralności oraz zaawansowanie chorób związanych z zanieczyszczeniem otaczającego nas powietrza w latach 1990-2015 na poziomie globalnym, regionalnym i krajowym” – czytamy we wstępie do badań. Sprawdzono 79 czynników ryzyka, prowadzących do choroby lub śmierci, w 195 państwach świata.

6 milionów zgonów

Wnioski nie napawają optymizmem, co mogą potwierdzić liczby: w 2015 roku (to najświeższe dostępne dane) stężenie pyłów PM 2,5 w otaczającym nas powietrzu było piątym najczęstszym czynnikiem prowadzącym do zgonu (po nadciśnieniu, paleniu papierosów, zbyt wysokim poziomie glukozy oraz wysokim cholesterolu) i na całym świecie spowodowało śmierć ok. 4,2 miliona osób (to 7,6 proc. wszystkich śmierci na świecie). Dodatkowo zanieczyszczenie wywołane ogrzewaniem domów piecami na paliwa stałe przyczyniło się do śmierci 2,8 miliona osób (zajmuje dziesiąte miejsce w zestawieniu czynników ryzyka). W sumie smog w 2015 roku zabił 6,4 miliona osób.
Określono także tzw. wskaźnik DALY, który służy do pomiaru obciążenia chorobami w badanej populacji (jeden DALY oznacza utratę jednego roku w zdrowiu. Przyczyną tej utraty może być przedwczesna umieralność lub inwalidztwo). W tych badaniach liczbę DALY, za którą odpowiedzialny jest smog w otoczeniu, określono na 103 miliony – a więc na świecie utracono łącznie aż tyle „lat w zdrowiu”. Używanie paliw stałych w gospodarstwach domowych spowodowało 85,6 miliona DALY. Dodatkowo wyliczono, że ekspozycja na ozon spowodowała 254 tys. zgonów i ponad 4 miliony DALY.
Dla porównania – w 1990 roku, choć zanieczyszczenie było na czwartym miejscu w rankingu przyczyn śmierci, przez smog w otoczeniu zmarły 3 miliony osób.
Najgorzej jest, oczywiście w Azji. Ponad połowa śmierci spowodowanych ekspozycją na pyły i inne zanieczyszczenia, to zgony właśnie na południu i wschodzie Azji.

Jakie choroby wywołuje smog?

Naukowcy wybrali pięć schorzeń, które są związane z zanieczyszczeniem i były przyczyną największej liczby zgonów. Na pierwszym miejscu (1,5 mln zgonów) uplasowała się choroba niedokrwienna serca. Na drugim – choroby naczyń krwionośnych. Dalej jest przewlekła obturacyjna choroba płuc, zakażenie dolnych dróg oddechowych oraz rak płuc.
Jak wynika ze statystyki, bardziej narażeni na te choroby są mężczyźni niż kobiety. W 2015 roku z powodu jednego z tych pięciu schorzeń zmarły 2 miliony seniorów (powyżej 70. roku życia), ale także 202 tys. dzieci w wieku 1-5 lat.
Polska na mapie świata jest czerwonym punktem. Razem z innymi częściami Europy – Czechami, Węgrami, Rumunią, Słowacją – znajdujemy się w grupie państw, w których aż siedem procent zgonów jest spowodowanych stałą ekspozycją na smog. Wyprzedzają nas tylko wielkie kraje azjatyckie, jak Indie czy Chiny. To jednocześnie najbardziej zanieczyszczone miejsca na świecie, gdzie poziom smogu od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

44,5 mikrogramów na metr sześcienny

Naukowcy ocenili także, że w 1990 roku średnie światowe stężenie pyłu PM 2,5 wynosiło 39,7 mikrogramów na metr sześcienny. W 2015 – już 44,5. Najszybciej wzrastało od 2010 roku. Pokazują to na przykładzie państw o największej populacji. Okazuje się, że smog jest coraz większy w Bangladeszu (z około 64 mikrogramów na metr sześcienny w 1990 roku do ponad 90) i Indiach (z 60 w 1990 roku do 70 dziś). Wysokie, ale stabilne wartości utrzymały się w Chinach i Pakistanie. Wyraźnie spadło stężenie pyłów w Nigerii (z ponad 80 w 1990 roku do 35), trochę delikatniej w Rosji, USA i Brazylii.
Przed nami wiele wyzwań związanych z obniżeniem stężeń szkodliwych pyłów – piszą naukowcy. – Narażenie na ciężkie choroby wywołane ekspozycją na smog może obniżyć się w całej populacji – wszystko zależy od decyzji władz. I nie chodzi tutaj tylko o działania krajowe, ale przede wszystkim ogólnoświatowe.
Fot. Mark Danielson/Flickr.

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.