Udostępnij

To jedna z pierwszych takich decyzji w Polsce. Wójt nakazał wymianę kopciucha zatruwającego śląską wieś

31.05.2021

Sukces akcji społecznej Karny Kopciuch i Fundacji 360! Wójt gminy Godów orzekł, że spaliny wydobywające się z komina jednego z uporczywych „kopciuchów” mają negatywny wpływ na środowisko i nakazał wymianę kotła. Choć stwierdzenie tego faktu wydaje się być oczywiste, to jest to prawdopodobnie jedna z pierwszych takich decyzji w polskim systemie prawnym!

Zakończyło się postępowanie administracyjne w sprawie kopcącego budynku przy ulicy Powstańców w Łaziskach Rybnickich, na terenie gminy Godów w powiecie wodzisławskim. O wszczęcie tego postępowania wnioskowali organizatorzy akcji Karny Kopciuch i zajmująca się sprawami ekologii Fundacja 360!

Powodem wniosku było uporczywe kopcenie z komina przez właściciela jednego z budynków z Łaziskach Rybnickich. Na skrzynkę mailową Karnego Kopciucha wpłynęły aż 3 zgłoszenia tej nieruchomości.

Najpierw wójt gminy Godów odmówił wszczęcia postępowania, próbując usprawiedliwiać właścicieli kopcącego budynku.

 „Posesja w Łaziskach znajduje się w najniższym punkcie doliny (większość nowych budynków znajduje się na wzniesieniu a wiatry w większości wieją w tym kierunku), a na to właściciel nie ma wpływu” – pisał wówczas zastępca wójta Godowa Tomasz Kasperuk.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w lipcu 2020 roku uchyliło jednak decyzję wójta i nakazało gruntowne zbadanie sprawy.

Po kilku miesiącach prowadzenia postępowania Wójt Gminy Godów wydał decyzję, w której stwierdził negatywne oddziaływanie budynku na środowisko i nakazał do końca 2021 roku wymianę kotła na źródło ciepła spełniające wymogi tzw. uchwaly antysmogowej.

W trakcie postępowania stwierdzono m.in., że właściciel budynku nie spala odpadów, używa kotła zasypowego, w którym spalany jest węgiel pochodzący z kopalni „Marcel”. Zlecona niezależnej firmie ekspertyza wykazała, że spaliny wydobywające się z komina tej nieruchomości przekraczają dopuszczalne normy i negatywnie oddziałują na środowisko.

W decyzji wójta Godowa czytamy:

„Wykorzystując opinię specjalistyczną stwierdzono dwutorowe przekroczenie norm emisyjnych:

a) stwierdzono przekroczenie wartości stężeń maksymalnych zanieczyszczeń w powietrzu, spowodowanych emisją z kotła c.o. na terenie nieruchomości właścicieli działki w Łaziskach przy ulicy Powstańców (…)

b) w przypadku benzo(a)pirenu stwierdzono przekroczenie wartości stężeń oraz maksymalnej częstotliwości przekroczeń dla stężeń jednorodzinnych na terenie innych działek niż nieruchomość właścicielki działki (…)”

Wacław Wrana – koordynator akcji społecznej Karny Kopciuch podkreśla, że decyzja Wójta Godowa ma znaczenie symboliczne.

– Każdy rozsądnie myślący obywatel wie, że używanie kotła zasypowego, a w konsekwencji kopcenie z komina nie jest neutralne dla środowiska, a przede wszystkim dla naszego zdrowia. Mimo to wiele osób nadal kwestionuje wpływ smogu na nasze zdrowie. Mam nadzieję, że przeprowadzona na zlecenie wójta Godowa ekspertyza otworzy co niektórym oczy – mówi Wacław Wrana.

Zdzisław Kuczma z Fundacji 360! zauważa z kolei, że decyzja wójta Godowa to także sygnał dla tych, którzy zwlekają z wymianą kotła-kopciucha

– Analiza decyzji Wójta Gminy Godów prowadzi nas do wniosku, że każdy kopciuch będzie naruszał normy emisyjne dotyczące rakotwórczego benzo(a)pirenu. Zatem można przyjąć, że negatywnie oddziałuje na środowisko. To bardzo ważna informacja dla tych, którzy mają kotły kopciuchy i zwlekają ich wymianą, czekając na terminy określone w uchwale antysmogowej. Niezależnie bowiem od wskazanych w uchwale terminów, w razie wszczęcia postępowania biegły może stwierdzić, że eksploatacja kotła negatywnie oddziałuje na środowisko, z czym wiążą się różne konsekwencje prawne, z nakazem wymiany kotła włącznie – wyjaśnia Zdzisław Kuczma, który koordynował sprawę z ramienia Fundacji 360!

Niewykluczone, że wydany przez wójta Godowa nakaz wymiany kotła to jedna z pierwszych tego typu decyzji w polskim systemie prawnym. I możecie mieć ogromne znaczenie na przyszłość.

– Polskie powietrze traktowane jest jak ściek, do którego niemal bezkarnie można wprowadzać dowolną truciznę. „Niemal”, ponieważ okazało się, że dla szczególnie uciążliwych przypadków można wykorzystać prawo ochrony środowiska, które zawiera przepisy pozwalające domagać się zaprzestania niekorzystnego oddziaływania na środowisko. Wszyscy, którzy nie godzą się, by ich rodziny były systematycznie zatruwane zyskali bardzo ważne narzędzie – podkreśla Emil Nagalewski z Fundacji 360!


Przypominamy, akcja społeczna Karny Kopciuch to akcja pomocy obywatelom zatruwanym przez swoich sąsiadów. Zgłoszenia kopcących budynków przyjmowane są poprzez formularz na stronie www.karnykopciuch.pl.

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy, samorządy i organizacje społeczne:  Kancelaria Adwokacka Jarosława Recka, Miasto Rybnik, Prevac, Barosz, Słońce+, Projekt Wyjście Smoga, Polski Alarm Smogowy, Fundacja 360!, Yoobee, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Martis Consulting, Agencja Star Manager, Izba Gospodarcza w Wodzisławiu Śląskim, Sieradzki Alarm Smogowy oraz Porajski Alarm Smogowy. Partnerami medialnymi akcji są: Rybnik.com.pl, tuWodzisław.pl, tuŻory.pl, tuJastrzębie.pl, ŚląskiBiznes.pl, Dziennik Zachodni, Naszemiasto.pl, tuWroclaw.com, Wolny Rynek, Raciborz.com.pl, Plusydlabiznesu.pl, Gazeta Informator.

Źródło: informacja prasowa

Zdjęcie: Photomann7/Shutterstock

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.