Naukowcy z University of Southern Mississippi potwierdzili, że delfinie matki śpiewają swoim młodym, kiedy te są jeszcze w brzuchu. Od dawna wiadomo, że te morskie ssaki są wyjątkowo inteligentne i porozumiewają się ze sobą z pomocą zestawu sygnałów, który jest nazywany językiem delfinów. Teraz pokazano, jak matki oswajają z nim młode w okresie płodowym.
Wśród wielu znaczących dźwięków, którymi posługują się delfiny, są takie, które pełnią funkcję podobną do naszych imion – służą do oznaczania i przywoływania. I właśnie z tymi dźwiękami, jak ustalono, matki oswajają swoje młode. – Można postawić hipotezę, że to część procesu uczenia – tłumaczyła serwisowi Live Science Audra Ames, jedna z autorek badania i pracownica centrum morskich ssaków. Najprawdopodobniej chodzi o to, że matki uczą w ten sposób młode, rozpoznawać swoje imię.
Ustalono to dzięki wielogodzinnemu nagrywaniu dźwięków wydawanych przez delfiny w okresie ciąży oraz po przyjściu na świat dziecka. Charakterystyczny nowy „śpiew” pojawiał się kilka miesięcy przed narodzinami i był bardzo często powtarzany jeszcze przez kilka miesięcy po nich, by stopniowo stać się normalnym sygnałem wywoławczym. Ciekawe było też to, że kiedy matka rozpoczynała proces uczenia młodego, to pozostałe delfiny zachowywały się ciszej, żeby w nim nie przeszkadzać.
Audra Ames zwracała uwagę, że podobnie jest u ludzi. – W ostatnim trymestrze ciąży dzieci zaczynają preferować głos matki. Nie jesteśmy pewni, czy tutaj dzieje się to samo, ale może to być coś podobnego – mówiła, zachowując naukową ostrożność.
O tym, że delfinie matki komunikują się z młodymi, wiedziano wcześniej. Nowe badania potwierdziły to i zapewniły informacje o przebiegu procesu.
Zdjęcie: Andrea Izzotti /Shutterstock