Udostępnij

To już pewne. Delfinie matki śpiewają młodym, kiedy te są jeszcze w brzuchu

07.05.2020

Naukowcy z University of Southern Mississippi potwierdzili, że delfinie matki śpiewają swoim młodym, kiedy te są jeszcze w brzuchu. Od dawna wiadomo, że te morskie ssaki są wyjątkowo inteligentne i porozumiewają się ze sobą z pomocą zestawu sygnałów, który jest nazywany językiem delfinów. Teraz pokazano, jak matki oswajają z nim młode w okresie płodowym.

Wśród wielu znaczących dźwięków, którymi posługują się delfiny, są takie, które pełnią funkcję podobną do naszych imion – służą do oznaczania i przywoływania. I właśnie z tymi dźwiękami, jak ustalono, matki oswajają swoje młode. – Można postawić hipotezę, że to część procesu uczenia – tłumaczyła serwisowi Live Science Audra Ames, jedna z autorek badania i pracownica centrum morskich ssaków. Najprawdopodobniej chodzi o to, że matki uczą w ten sposób młode, rozpoznawać swoje imię.

Ustalono to dzięki wielogodzinnemu nagrywaniu dźwięków wydawanych przez delfiny w okresie ciąży oraz po przyjściu na świat dziecka. Charakterystyczny nowy „śpiew” pojawiał się kilka miesięcy przed narodzinami i był bardzo często powtarzany jeszcze przez kilka miesięcy po nich, by stopniowo stać się normalnym sygnałem wywoławczym. Ciekawe było też to, że kiedy matka rozpoczynała proces uczenia młodego, to pozostałe delfiny zachowywały się ciszej, żeby w nim nie przeszkadzać.

Audra Ames zwracała uwagę, że podobnie jest u ludzi. – W ostatnim trymestrze ciąży dzieci zaczynają preferować głos matki. Nie jesteśmy pewni, czy tutaj dzieje się to samo, ale może to być coś podobnego – mówiła, zachowując naukową ostrożność.

O tym, że delfinie matki komunikują się z młodymi, wiedziano wcześniej. Nowe badania potwierdziły to i zapewniły informacje o przebiegu procesu.

Zdjęcie: Andrea Izzotti /Shutterstock

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.