Udostępnij

„To nie jest pojedyncze odstępstwo od normy. To nowa rzeczywistość”. Naukowcy apelują

01.10.2024

Gwałtowne opady poprzedzone suszą, a następnie katastrofalne powodzie – zabierające domy, dobytki, a nawet życie. To zdaniem naukowców podręcznikowy przykład rzeczywistości w dobie zmian klimatu.

Polscy uczeni wystosowali apel do Marszałka Sejmu, parlamentarzystów i parlamentarzystek. Mówią w nim wprost o nowej rzeczywistości, która nadeszła w związku z kryzysem klimatycznym. Pod dokumentem podpisało się wielu znanych i cenionych naukowców, jednak do dziś pozostał bez odpowiedzi.

Zagrożenie dla zdrowia i życia

To nie jest pojedyncze odstępstwo od normy. To nowa rzeczywistość, o której nadejściu środowiska naukowe i strona społeczna informowały od bardzo dawna. Jej konsekwencje będą wielorakie: od obniżenia komfortu życia i podniesienia kosztów życia, przez zagrożenie dla zdrowia i życia obywateli, nieodwracalne zniszczenie przyrody w Polsce, rosnące koszty gospodarcze po destabilizację społeczną. Już dziś wskutek suszy rosną ceny żywności, fale upałów przyczyniają się do wzrostu hospitalizacji, szczególnie wrażliwych pacjentów, a powodzie i podtopienia powodują straty po stronie państwa, przedsiębiorców i obywateli Polski – czytamy w liście.

Na co uczeni chcą zwrócić szczególną uwagę? – Naukowcy od lat, w różnych apelach krajowych, ale także angażujących naukowców z praktycznie wszystkich krajów świata, apelują by zakończyć erę zniszczenia. I stworzyć sprawiedliwą, zrównoważoną przyszłość – mówi SmogLabowi prof. Piotr Skubała z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Naukowcy zwracają uwagę, że nasz gatunek jest w niebezpieczeństwie. Sześć z dziewięciu granic planetarnych zostało przekroczonych. – Za chwilę prawdopodobnie dołączy do nich siódma, zakwaszenie oceanów.

– W apelu do Sejmu podkreślamy, że ostatnie dramatyczne wydarzenia w Polsce, wysokie temperatury we wrześniu, susza i wieńczące powyższe niespotykane ilości deszczu w Polsce południowej, to nasza nowa rzeczywistość. Przy braku zdecydowanych działań będzie tylko gorzej – dodaje prof. Skubała w rozmowie z nami.

List, na który nie odpowiedziano

Naukowcy oczekują, że w obliczu czarnych scenariuszy – kreślonych praktycznie w każdym opracowaniu naukowym, dotyczącym zmian klimatu czy kryzysu bioróżnorodności – politycy zaczną poważnie traktować wysiłek badaczy i zaczną rozmawiać z naukowcami. Oczekują także dialogu rządzących z resztą społeczeństwa, zatroskaną pogarszającą się kondycją Ziemi. Informują, że są gotowi na współpracę w celu przyspieszenia dekarbonizacji gospodarki Polski i przedsięwzięcie innych niezbędnych działań adaptacyjnych. 

– Jeżeli wspólnie nie wypracujemy mapy drogowej, określającej drogi wyjścia z kryzysu klimatycznego, wydarzenia z września tego roku będziemy wspominać jako jedne z łagodniejszych – przestrzega prof. Skubała.

Zapytaliśmy naukowca również o to, czy apel nadal pozostaje bez odpowiedzi. – Niestety ten Apel, i wiele wcześniejszych, pozostaje bez odpowiedzi. Grono polskich polityków, którzy chcieliby wdrażać jakieś skuteczne działania w odpowiedzi na kryzys klimatyczny i środowiskowy, jest wciąż zbyt wąskie i nie ma wystarczającej siły przebicia. Powołano w nowym składzie Państwową Radę Ochrony Przyrody, jednak kiedy pojawiają się istotne kwestie dotyczące przyrody, np. ostatnio znaczenie dzika, wilka czy bobra w naszym kraju, politycy nie zasięgają jej opinii.

Zdjęcie tytułowe: M.S.

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.