Transformacja energetyczna i droga do neutralności klimatycznej to jedne z największych współczesnych wyzwań stojących przed społeczeństwami europejskimi. Staną się one główną treścią debat na IV Szczycie Klimatycznym TOGETAIR 2023, nad którym SmogLab objął patronat medialny.
Tegoroczna edycja TOGETAIR 2023 odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie przy ul. Dobrej 56/6. Po rejestracji na stronie można otrzymać bezpłatny bilet na wydarzenie. Śledzić debaty będzie można również dzięki transmisjom na YouTube.
Nie tylko dla decydentów
Tematy związane z energetyką są ważne nie tylko dla decydentów, ale także dla wszystkich Polaków, którzy płacą rachunki za energię. Szczyt klimatyczny TOGETAIR stał się platformą porozumienia, wymiany idei i współpracy na rzecz ochrony środowiska, osiągnięcia neutralności klimatycznej oraz wspierania ambitnych, racjonalnych ekonomicznie celów polskiej polityki klimatycznej.
– Stało się tak dlatego, że za priorytet uznaliśmy wypracowanie rozwiązań, które pogodzą troskę o środowisko z rozwojem gospodarczym w sposób racjonalny i zrównoważony, uwzględniający zarówno rosnące wymagania unijnej polityki klimatycznej, jak i nasze lokalne uwarunkowania. Uważamy, że dialog i współpraca są dziś tym fundamentem, na którym mamy szansę zbudować przyjazną dla mieszkańców i przedsiębiorców zieloną Polskę – mówi Agata Śmieja, Prezes Fundacji Czyste Powietrze oraz pomysłodawczyni Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.
Zielona transformacja głównym tematem
Zeszłoroczny szczyt poświęcony był wypracowaniu nowych wytycznych do dalszego rozwoju transformacji energetycznej w świetle dramatycznej agresji Rosji na Ukrainę i jej skutków geopolitycznych. Natychmiastowej rekonfiguracji wymagał cały plan dojścia Europy do neutralności klimatycznej oparty w dużej części na wykorzystywaniu surowców sprowadzanych z Rosji. Konieczność wypracowania nowych rozwiązań stała się najpilniejszą sprawą w dążeniu do niezależność energetycznej Polski i Europy w perspektywie wyzwań polityki klimatycznej.
W 2023 roku TOGETAIR ma ambicję zostać istotnym elementem dialogu społecznego w perspektywie całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej. Zielona transformacja już stała się siłą napędową gospodarki dążącej do zeroemisyjności na całym świecie. Warto więc zastanowić się w jaki sposób racjonalna polityka klimatyczna prowadzona wspólnie z różnymi partnerami w naszym regionie Europy pozwoli spełnić coraz wyższe oczekiwania inwestorów i konsumentów, a jednocześnie zachować produktywność, efektywnie zarządzać zasobami i wprowadzać potrzebne innowacje.
„W tym roku każdy dzień Szczytu otworzy panel z udziałem przedstawicieli międzynarodowych instytucji. Chcemy, aby wspólny punkt widzenia przedstawicieli z naszego regionu i krajów Trójmorza na najważniejsze kwestie związane z transformacją energetyczną został wypracowany właśnie na naszym wydarzeniu. Dzięki temu nasz region będzie miał większe możliwości wpływania na to co się dzieje w tematach związanych z szeroko pojętą ekologią w instytucjach Unii Europejskiej” – podsumowuje Artur Beck, organizator Szczytu Klimatycznego TOGETAIR, Prezes Fundacji Pozytywnych Idei
Tematy paneli TOGETAIR 2023
W czasie TOGETAIR 2023 odbędzie się ponad 30 debat m.in. na temat:
- Smog kontratakuje. Zdrowie publiczne Polaków (prowadzony przez dziennikarza SmogLabu)
- Motoryzacja neutralna klimatycznie?
- Jak droga będzie energia? Jak szybko nauczymy się ją oszczędzać?
- Taksonomia, ESG i realizacja celów zrównoważonego rozwoju.
- EcoRing -najtańsze czy najlepsze źródło energii i ciepła?
- Jak wysoką cenę zapłacimy za śmieci?
- Dekarbonizacja łańcuchów dostaw i logistyka ostatniej mili
- Odpowiedzialna produkcja i konsumpcja produktów spożywczych.
- Biznes w harmonii z naturą – wiarygodność i strategia marki
Więcej tematów paneli na: https://togetair.eu/agenda
Patronat Premiera RP i Komisji Europejskiej
TOGETAIR 2023 został objęty Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Parlamentu Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej, a także kilku ministerstw. Podczas wydarzenia wystąpi Kadri Simson, Europejski Komisarz ds. Energii.
Organizatorzy TOGETAIR 2023 zaprosili do udziału w IV edycji szczytu:
- reprezentacje administracji rządowej krajów Trójmorza, w skład których wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry
- przedstawicieli UE z Komisji Europejskiej i Parlamentu
- przedstawicieli ONZ
- European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency (CINEA)
- International Energy Agency (IEA)
- World Bank
- Atlantic Council
- Green Cross International, WWF, Client Earth, Polski Alarm Smogowy
- Przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Finansów
- Marszałków województw: Świętokrzyskiego, Lubuskiego, Podkarpackiego, Mazowieckiego, Wielkopolskiego, Zachodniopomorskiego, Opolskiego, Śląskiego, Dolnośląskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Pomorskiego, Małopolskiego, Lubelskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Podlaskiego, Łódzkiego
- Przedstawicieli uczelni wyższych: Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Warszawski, Akademia Górniczo-Hutnicza, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Polska Akademia Nauk.
- MICROSOFT, ORLEN, BOSCH, PGE, SAINT GOBAIN, KGHM, BGK, VELUX, DANONE, GPW, LPP, 3M, LASY PAŃSTWOWE, PWC, TMOBILE, ARP, LIDL
–
Źródło: informacja prasowa
Zdjęcie: NavinTar/Shutterstock