Udostępnij

Togetair już ruszył. Zobacz najciekawsze dyskusje [TRANSMISJA]

18.04.2023

To już czwarta edycja szczytu klimatycznego Togetair, który odbywa się w 20 i 21 kwietnia. SmogLab objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR kolejny raz odbędzie się w dobrze znanych przestrzeniach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego w dniach 20-21.04.2023 r. Zaplanowano aż trzydzieści cztery debaty i dyskusje przy okrągłych stołach.

Zobacz relację ze Studia Środowisko

Uczestnicy będą szukać odpowiedzi na szereg aktualnych pytań. Panele dotyczą m.in. neutralnej klimatycznie motoryzacji, cen energii i najnowszych sposobów jej oszczędzania. Do tego unijna taksonomia czy realizacja celów zrównoważonego rozwoju. Sporo miejsca zostanie poświęcone na gospodarkę cyrkularną oraz temat dekarbonizacji łańcuchów dostaw.

Tradycyjnie podczas szczytu wystąpią przedstawiciele ministerstw i najważniejszych krajowych jednostek. To z kolei oznacza, że uczestnicy będą mieli okazję poznać najnowsze plany i zapowiedzi w kluczowych sektorach działania państwa związanych z ochroną powietrza i środowiska.

Międzynarodowe towarzystwo

Jedną z zaplanowanych debat poprowadzi SmogLab. Będzie to panel podczas drugiego dnia konferencji. Spotkanie pn. Smog kontratakuje. Zdrowie publiczne Polaków — poprowadzi dziennikarz SmogLabu, Maciej Fijak. Start o 9:50, w studio „S”.

Czego więcej spodziewać się po konferencji? Wydarzenie otworzy Komisarz Unii Europejskiej ds. Energii — Kadri Simson. Wśród prelegentów i uczestników debat organizatorzy wymieniają reprezentacje administracji rządowej krajów Trójmorza. To m.in. przedstawiciele krajów takich jak: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Obecni będą także przedstawiciele UE z Komisji Europejskiej i Parlamentu, przedstawiciele ONZ z United Nations Environment Programme czy delegaci Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Szczegółowy program znajduje się na stronie organizatorów.

Łazik na szczycie

Nie braknie też ciekawostek. Bowiem w czasie trwania IV Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2023 będzie można zobaczyć jeden z dwóch łazików, którymi niepełnosprawni podróżnicy Michał Woroch i Bartosz Mrozek, przemierzyli Himalaje. Obaj pomimo tego, że poruszają się na wózkach inwalidzkich, są pasjonatami gór i sportów ekstremalnych.

W czasie „Wheelchairtrip Himalayas Challenge” Michał i Bartosz postanowili zmierzyć się z górami, ale także z technologią. Dlatego przejechali swoimi łazikami przystosowanymi dla niepełnosprawnych wokół himalajskiego ośmiotysięcznika Annapurny (8 091 m n.p.m.), który jest jedną z czternastu najwyższych gór świata. Chcąc zrealizować swój plan, zaprojektowali czterokołowe łaziki z napędem elektrycznym przystosowane od poruszania się w trudnym terenie. Swoimi wręcz kosmicznymi pojazdami przypominającymi wehikuły z filmu Mad Max udało się im dopiąć celu!

W drugi dzień szczytu 21.04 o godzinie 12.45 odbędzie się wykład wraz z pokazem zdjęć ze wspomnianej wyprawy.

Czytaj także: Relacja z Togetair 2022

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.