To już czwarta edycja szczytu klimatycznego Togetair, który odbywa się w 20 i 21 kwietnia. SmogLab objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.
Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR kolejny raz odbędzie się w dobrze znanych przestrzeniach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego w dniach 20-21.04.2023 r. Zaplanowano aż trzydzieści cztery debaty i dyskusje przy okrągłych stołach.
Zobacz relację ze Studia Środowisko
Uczestnicy będą szukać odpowiedzi na szereg aktualnych pytań. Panele dotyczą m.in. neutralnej klimatycznie motoryzacji, cen energii i najnowszych sposobów jej oszczędzania. Do tego unijna taksonomia czy realizacja celów zrównoważonego rozwoju. Sporo miejsca zostanie poświęcone na gospodarkę cyrkularną oraz temat dekarbonizacji łańcuchów dostaw.
Tradycyjnie podczas szczytu wystąpią przedstawiciele ministerstw i najważniejszych krajowych jednostek. To z kolei oznacza, że uczestnicy będą mieli okazję poznać najnowsze plany i zapowiedzi w kluczowych sektorach działania państwa związanych z ochroną powietrza i środowiska.
Międzynarodowe towarzystwo
Jedną z zaplanowanych debat poprowadzi SmogLab. Będzie to panel podczas drugiego dnia konferencji. Spotkanie pn. Smog kontratakuje. Zdrowie publiczne Polaków — poprowadzi dziennikarz SmogLabu, Maciej Fijak. Start o 9:50, w studio „S”.
Czego więcej spodziewać się po konferencji? Wydarzenie otworzy Komisarz Unii Europejskiej ds. Energii — Kadri Simson. Wśród prelegentów i uczestników debat organizatorzy wymieniają reprezentacje administracji rządowej krajów Trójmorza. To m.in. przedstawiciele krajów takich jak: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Obecni będą także przedstawiciele UE z Komisji Europejskiej i Parlamentu, przedstawiciele ONZ z United Nations Environment Programme czy delegaci Międzynarodowej Agencji Energetycznej.
Szczegółowy program znajduje się na stronie organizatorów.
Łazik na szczycie
Nie braknie też ciekawostek. Bowiem w czasie trwania IV Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2023 będzie można zobaczyć jeden z dwóch łazików, którymi niepełnosprawni podróżnicy Michał Woroch i Bartosz Mrozek, przemierzyli Himalaje. Obaj pomimo tego, że poruszają się na wózkach inwalidzkich, są pasjonatami gór i sportów ekstremalnych.
W czasie „Wheelchairtrip Himalayas Challenge” Michał i Bartosz postanowili zmierzyć się z górami, ale także z technologią. Dlatego przejechali swoimi łazikami przystosowanymi dla niepełnosprawnych wokół himalajskiego ośmiotysięcznika Annapurny (8 091 m n.p.m.), który jest jedną z czternastu najwyższych gór świata. Chcąc zrealizować swój plan, zaprojektowali czterokołowe łaziki z napędem elektrycznym przystosowane od poruszania się w trudnym terenie. Swoimi wręcz kosmicznymi pojazdami przypominającymi wehikuły z filmu Mad Max udało się im dopiąć celu!
W drugi dzień szczytu 21.04 o godzinie 12.45 odbędzie się wykład wraz z pokazem zdjęć ze wspomnianej wyprawy.
Czytaj także: Relacja z Togetair 2022