Udostępnij

Toksyczne dla mózgu chemikalia młode morświny spożywają z mlekiem matki. Skutek skażenia sprzed lat

03.12.2019

Okazuje się, że żyjące u wybrzeży Wielkiej Brytanii morświny już z mlekiem matki spożywają chemikalia, które mogą niekorzystnie wpływać na ich mózg oraz resztę układu nerwowego. Do takich wniosków doszli badacze z Zoological Society of London, którzy analizowali zanieczyszczenie ich organizmów polichlorowanymi bifenylami (PCBs), których nie wykorzystuje się… od lat 80-tych.

Polichlorowane bifenyle to substancje chemiczne, które od lat 30. były stosowane m.in. w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych, a także farbach, powłokach powierzchniowych i smarach. Z powodu swojej toksyczności (zarówno dla środowiska, jak i ludzi) zostały jednak zakazane na przełomie lat 70. i 80. i zastąpione innymi związkami. Niestety, jak wskazują naukowcy, substancje te nadal trafiają do środowiska morskiego, m.in. w skutek ich wypłukiwania z powierzchni lądu.

Badacze z Zoological Society of London podjęli się więc sprawdzenia, czy mogą one być szkodliwe dla morskich ssaków, jakimi są morświny żyjące wokół Wysp Brytyjskich. Przyglądając się bliżej względnie powszechnym morświnom, naukowcy chcieli ocenić, czy związki te mogą szkodzić także rzadszym, spokrewnionym z morświnami gatunkom. Jednym z nich jest orka oceaniczna (ang. killer whale), która posiada jedynie 8 przedstawicieli rejestrowanych wokół Wielkiej Brytanii.

Trucizna spożywana z mlekiem matki

W badaniu wykorzystane zostały dane wygenerowane przez Centre for Environment Fisheries and Aquaculture Science na podstawie analizy próbek od 696 morświnów, zebranych na przełomie lat 1992-2015.

Okazuje się, że podczas gdy starsze walenie narażone są przede wszytki nam okta-chlorowane bifenyle, w najmłodszej, karmionej mlekiem matek grupie dominuje zanieczyszczenie organizmów tri-chlorowanymi substancjami. Różnicę tą badacze tłumaczą procesami zachodzącymi w organizmach matek w trakcie laktacji, co oznaczałoby, że dominujące u najmłodszych toksyny pochodzą nie ze środowiska, lecz od ich własnych matek. Mówiąc najprościej: organizmy matek mimowolnie oczyszczają się z toksyn, których przetworzona część trafia do ich dzieci wraz z mlekiem.

Z punktu widzenia zdrowia morświnich niemowląt niepokojący jest fakt, że odmiana toksyny, na jaką były one narażone, należy do grupy  bifenyli, która jest silniej toksyczna dla rozwijających się organizmów.

Jak podkreślają badacze, choć optymistyczne jest to, że odnotowywane stężenia bifenyli sukcesywnie spadają (m.in. w wyniku wprowadzonego zakazu), w wodach wciąż znajdują się inne szkodliwe dla morskich zwierząt związki, takie jak rtęć, środki zmniejszające palność i chlorowane pestycydy. Podkreślają zatem, że w celu ochrony morskich ssaków, w tym gatunków zagrożonych wyginięciem, konieczne jest bliższe przyjrzenie się temu, w jaki sposób toksyny trafiają do środowiska, a następnie organizmów zwierząt.

 

Z pełnymi wynikami badań (w j. angielskim) można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Elise V

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.