Udostępnij

Konferencja NIK: „Aglomeracje miejskie – wpływ transportu drogowego na jakość powietrza”

30.01.2019

W środę odbyła się organizowana przez Najwyższą Izbę Kontroli konferencja „Aglomeracje miejskie – wpływ transportu drogowego na jakość powietrza”. Udział w niej wzięli przedstawiciele m.in. NIK, Komendy Głównej Policji, GIOŚ-iu, Politechniki Krakowskiej, a także Piotr Woźny – pełnomocnik rządu ds. programu „Czyste Powietrze”.

Spotkanie otworzył Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Zwrócił on uwagę na to, że dziś nie mamy już wątpliwości co do szkodliwości zanieczyszczeń powietrza. Zadeklarował on, że NIK, poza przygotowywaniem raportów, postanowiło zająć się także edukacją Polaków w tym zakresie oraz promować walkę ze smogiem.

„W Polsce potrzebujemy dobrego prawa, a przede wszystkim jego egzekucji. Niestety wciąż nie ma efektów w walce ze smogiem, bo rozproszony i niespójny jest system instytucji, które odpowiadają za walkę ze smogiem” – powiedział Kwiatkowski.

Wiceprezes NIK, Ewa Polkowska, zwróciła uwagę na to, że ruch samochodowy odpowiada za powstawanie 10% smogu – tyle, że w skali kraju. W dużych miastach natomiast odsetek ten jest znacznie większy. Z raportu NIK wynika, że w Warszawie w 2011 roku samochody odpowiadały za 63% zanieczyszczenia pyłem PM10.

Nie tylko spaliny

Prof. Marek Brzeżański z Instytutu Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych podkreślił w swoim wystąpieniu, że jedynie 7% zanieczyszczeń z transportu drogowego pochodzi bezpośrednio z rur wydechowych samochodów. Kilkanaście procent to drobinki powstające w trakcie ścierania się opon, a także klocków hamulcowych. Zdecydowana większość zanieczyszczeń to kurz, wzbijany w powietrze przez ruch pojazdów.

Wskazał on na potrzebę regularnego czyszczenia dróg oraz wskazał na jeden z kluczowych problemów: Najskuteczniejsza metoda oczyszczenia – polewanie wodą – z oczywistych względów jest problematyczna zimą.

Usuwanie filtrów DFP

Kilku gości podjęło temat popularności usuwania filtrów DFP w Polsce. Prof. Brzeżański nazwał aktualną sytuację skandalem nie do pomyślenia w kraju europejskim.

Z kolei prof. Marcin Ślęzak z Instytutu Transportu Samochodowego wymienił trzy przyczyny takiego stanu rzeczy:

1) Warunki ruchu miejskiego nie służą pracy filtrów DFP.

2) Wysokie koszty wymiany.

3) Wykrycie usunięcia filtra jest praktycznie niemożliwe – serwisy samochodowe potrafią skutecznie zamaskować brak filtra.

Rozmawiano także o sprowadzaniu do Polski starszych modeli samochodów. Wojciech Drzewiecki z Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR zwrócił uwagę na skalę zjawiska. Od czasu wejścia Polski do UE  13,3 mln używanych aut, głównie z Niemiec. Wskazał ponadto na zagrożenia związane z niemiecką polityką – skoro coraz więcej tamtejszych miast zakazuje wjazdu starszym dieslom, mogą one trafić na polski rynek.

Nowe prawo czy skuteczne egzekwowanie obecnego?

Po wystąpieniach miała miejsce debata, w której m.in. podjęto kwestię egzekwowania obowiązującego prawa. Prof. Brzeżański powiedział, że potrzebne są zmiany, ale powinno się je wprowadzać stopniowo – nie każdego obywatela stać na radykalne oszczędzanie.

Zgodził się z nim Piotr Woźny, który dodał: „Trzeba przede wszystkim egzekwować prawo, które już mamy. Widzę też jednak ogromne problemy ze stacjami diagnostycznymi w Polsce. Tym trzeba się zająć w pierwszej kolejności”.

Greenpeace Polska podkreśliło natomiast potrzebę głębszych przemian: „Trzeba ograniczać ruch samochodowy w miastach i elektryfikować transport. Póki co choroba komunikacyjna się potęguje, a stosowane półśrodki nie działają”.

 

Więcej na temat debaty można znaleźć w relacji zamieszczonej na stronie NIK.

Źródło: Najwyższa Izba Kontroli

Zdjęcie: Shutterstock

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.