Udostępnij

Transport publiczny mimo COVID-19 jest bezpieczny? W Niemczech tylko 0,2 proc. zakażeń w komunikacji

01.09.2020

Niemiecki Instytut im. Roberta Kocha sprawdził ponad 55 tys. przypadków COVID-19, żeby znaleźć najczęstsze ogniska zachorowań. Z analizy wynika, że w środkach komunikacji publicznej koronawirusem zakaziło się tylko 90 osób.

W Niemczech obowiązuje noszenie maseczek na dworcach i w komunikacji zbiorowej, ale nie wprowadzono limitów dotyczących liczby pasażerów. Władze apelują jednak o zachowanie dystansu, a w pociągach konduktorzy mają kontrolować, czy któryś z wagonów nie jest zbyt przepełniony. Okazuje się, że nawet bez rygorystycznych ograniczeń, do zakażeń koronawirusem w komunikacji publicznej dochodzi dość rzadko.

W sumie u naszych zachodnich sąsiadów zanotowano w sumie 230 tys. przypadków. Tylko u 55 tys. pacjentów udało się prześledzić źródło zakażenia.

Najczęstszym ogniskiem (56 proc.) są gospodarstwa domowe i domy opieki. Dużo chorych zaraziło się w placówkach medycznych oraz w miejscu pracy. W domach seniora doszło do 4 proc. badanych zakażeń, a do 3,5 proc. – w miejscach rozrywki.

W środkach transportu publicznego doszło do zaledwie 90 zakażeń, czyli 0,2 proc. wszystkich badanych przypadków.

Podobne informacje płyną z Francji – portal Transport Publiczny.pl podawała na początku wakacji, że według oficjalnych rządowych statystyk, od 9 maja do 3 czerwca zidentyfikowano 150 ognisk koronawirusa. Żadnego z nich nie można powiązać z komunikacją zbiorową.

Mniej pasażerów, ogromne straty

W Polsce również wprowadzono obowiązek noszenia maseczek w tramwajach, autobusach i pociągach. Często niestety nie jest przestrzegany. Wiele miast podczas pandemii zdecydowało się na cięcia w rozkładach jazdy.

Wciąż obowiązują ograniczenia dotyczące liczby pasażerów w środkach transportu. Według zaleceń ministerstwa zdrowia, w tramwaju, autobusie czy pociągu może być zajętych:

  • 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy czym co najmniej połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna.
  • 100% liczby miejsc siedzących albo 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy czym co najmniej połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna.

Zdjęcie: vanyo/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.