Udostępnij

„Widzę, jak wyrzucają papierosa na trawę. Pytam, czy czegoś nie zgubili”

10.06.2023

Grupa osób, która postanowiła ratować planetę przez utonięciem w odpadach, rozrasta się z dnia na dzień. Co cieszy i napawa optymizmem. A co jeszcze zostało do naprawy? O tym, czym jest i zajmuje się Trash Hero, opowiada nam jego wrocławska koordynatorka, Julia Rokicka.

Wykorzeniać złe nawyki

Co było impulsem do działania i przeważyło o powstaniu Trash Hero Wrocław?

Wszystko zaczęło się, gdy koordynowałam współpracę Trash Hero z firmą, w której pracuję. Wspólnie zmienialiśmy nasze biura tak, by było coraz mniej śmieci, i żeby te, które powstaną, zostały odpowiednio posegregowane do recyklingu. Razem z różnymi zespołami wolontariuszy z różnych firm tłumnie sprzątaliśmy sam Wrocław. W 2019 r. Roman Peter, założyciel Trash Hero, zapytał, czy nie chciałabym koordynować inicjatywy również poza firmą. Oczywiście od razu się zgodziłam.

 class=

Pozytywna energia zaraża

Jak takie inicjatywy odbierają ludzie? Czy kiedyś mieli inne nastawienie niż dziś?

Nasz ruch odbierany jest bardzo ciepło i pozytywnie. Zarówno w mieście, jak i od gór, przez lasy, nad morze. Ludzie niejednokrotnie są zaciekawieni, spontanicznie dołączają do zbierania śmieci. Chwalą to, cieszą się, dziękują, są radośni. Ta pozytywna energia jest zaraźliwa.

A samo śmiecenie jest już coraz rzadsze, czy nadal ma się dobrze?

Tu jest inaczej. Czasem uprzejmie pytam śmiecących przechodniów, czy przypadkiem czegoś nie zgubili. Robię to np. wtedy, gdy widzę, że celowo wyrzucają papierosa albo plastikowe butelki na trawę czy chodnik. Niekiedy ci ludzie z pewnością siebie w głosie odpowiadają, co wyrzucili i idą dalej. Pomimo że uświadamiamy od wielu lat, bo już od 2014 r. – jeszcze długo przez powołaniem Trash Hero we Wrocławiu, że nie warto i nawet nie opłaca się wyrzucać śmieci w naturze, takie postawy są dość częste.

Dziś, nadal, gdzie tylko spojrzeć, jest mnóstwo odpadów. W szczególności na terenach zielonych, co smuci najbardziej. Świadomość społeczna na pewno wzrasta, ale mam wrażenie, że nadal bardzo powoli.

Dla kogo i w jakich formach działacie?

Prowadzimy działania edukacyjne i uświadamiające dla osób w różnym wieku. To z kolei praca u podstaw. To też jednocześnie pozytywne, motywujące kroki, które dają nadzieję, pokazują możliwości, a nie tylko problem. Teraz gdy rośniemy szybciej, zajmujemy się dodatkowymi wydarzeniami i programami, które mają na celu redukcję ilości odpadów. Np. organizacja wyprzedaży garażowej, warsztatów, debat, tłumaczenie bajki w formie książeczek dla dzieci, projekcja niesamowitego filmu „The story of plastic” (Historia plastiku).

Iskra

Skoro mówimy o edukacji: które inicjatywy są według Was najważniejsze?

Inicjatywa sprzątania różnych terenów jest ważna. Daje do myślenia przechodniom, dzieciom, a nawet naszym wolontariuszom. Ale rozjaśnia pewne kwestie także politykom i służbom sprzątającym. To jest taka iskra.

Bardzo istotne jest dla nas właśnie uświadamianie, edukowanie i to takich działań prowadzimy coraz więcej. Aktywności, które zmieniają podejście do przedmiotów jako zasobów, a nie śmieci, kształtują postawy, kreują nawyki. Co jednak najważniejsze – mają długofalowy efekt. Dzieci i dorośli pamiętają je latami. Nieraz się zdarza, że po długim czasie wspominają, jak te działania kiedyś na nich wpłynęły.

 class=

Z którego z tych osiągnięć jesteście najbardziej dumni?

Lokalnie zawsze jesteśmy dumni z ogromnej ilości zebranych odpadów „wyciągniętych” z natury. To jest swego rodzaju nagroda. Wolontariusze, szczególnie nowi, są niesłychanie zmotywowani. Czasem wręcz bije od nich przeświadczenie, że uda im się wszystko sprzątnąć albo znaleźć najdziwniejsze odpady. Pozytywnie ze sobą rywalizują! Jesteśmy też niesamowicie dumni, gdy dołączają do naszych działań napotkane po drodze osoby. Wszyscy, choćby raz zaangażowani, są ogromnym powodem do dumy. A jeszcze większym są nawiązane relacje i długotrwałe współprace. To przyjacielskie kontakty narodzone w oparciu o wspólne wartości. Jesteśmy dumni, gdy nasz głos się liczy dla innych grup oraz inicjatyw. Mam na myśli m.in. ten dotyczący systemu kaucji zwrotnej, inicjatywy stop spalarniom itd.

Żółta rodzina

A bardziej wielkoskalowo? Co Was wyróżnia?

Globalnie z akcji sprzątania zbieramy dane o znalezionych opakowaniach. Potrzebujemy ich do audytu firm, które posłużą do negocjacji przy międzynarodowej umowie dotyczącej plastiku. Zdobycie przez Trash Hero akredytacji Organizacji Narodów Zjednoczonych jako zaufanej organizacji i możliwość obserwowania procesu zawierania tej globalnej umowy napawa mnie dumą. Ruch, pomimo działania głównie w oparciu o pracę wolontariuszy, jest niewiarygodnie skuteczny. Ponadto organizacja ma przejrzysty system wartości i nie ulega naciskom, ani wpływom. Nie stosuje greenwashingu współpracując z firmami, które stanowią problem, przeciwko któremu walczymy. To wielka odwaga. Jest to najbardziej przejrzysta organizacja, w jakiej działałam i z dumą noszę jej logo. Nade wszystko, jestem dumna, że z niektórymi wolontariuszami, pomimo znajomości jedynie wirtualnej, jesteśmy ze sobą mocno zżyci i możemy na sobie polegać. Mówimy o sobie „żółta rodzina”.

Zdjęcia: Trash Hero

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.