Udostępnij

TripAdvisor bojkotuje miejsca, gdzie ogląda się delfiny oraz wieloryby żyjące w niewoli

03.10.2019

TripAdvisor ogłosił w środę, że za pośrednictwem należących do niego platform nie będzie można dłużej rezerwować biletów do miejsc, w których pokazywane są walenie (delfiny, wieloryby i morświny) żyjące w niewoli. Jedynym warunkiem uniknięcia zerwania współpracy będzie mogła być inwestycja w tzw. przybrzeżne sanktuaria, imitujące warunki zbliżone do naturalnych.

O swojej decyzji – dotyczącej zarówno TripAdvisora, jak i spółki zależnej Viator – firma poinformowała w środę. W wydanym oświadczeniu napisano, że kierujący spółką doszli do wniosku, że niewola nie jest dobrym miejscem dla waleni, za czym ich zdaniem  stoją przekonujące dowody.

Uwzględniono ponadto głos klientów, którzy – według przeprowadzonych badań ankietowych – w większości zgadzają się z takim spojrzeniem na sprawę. Aż 80 proc. badanych zadeklarowało, że nie powinny być one przetrzymywane w niewoli w celu zapewnienia rozrywki ludziom, a 42 proc. że nie powinno do tego dochodzić z żadnego powodu.

Nowe zasady mają zostać wyegzekwowane do końca roku.

Jedynym wyjściem sanktuaria

Tripadvisor deklaruje, że jedynym warunkiem przedłużenia współpracy z hodowcą waleni może być inwestycja w przybrzeżne sanktuaria, a więc miejsca imitujące warunki zbliżone do naturalnych, w których opieka ze strony człowieka jest minimalna. W tego rodzaju miejscach zwierzęta, szczególnie młode, mogą nauczyć się samodzielnego życia, co ułatwia adaptację w przypadku ich uwolnienia.

„Wiemy, że alternatywne modele, takie jak przybrzeżne sanktuaria, mogą zaspokoić potrzeby wielorybów i delfinów w niewoli oraz zapewnić im lepszą jakość życia. (…) Uważamy, że dla generacji wielorybów i delfinów obecnie żyjącej w niewoli przybrzeżne sanktuaria są najlepszym długoterminowym rozwiązaniem. Chcemy wspólnie pracować nad tym, by polepszyć życie wielorybów i delfinów znajdujących się obecnie w niewoli, jednocześnie chroniąc przyszłe pokolenia, by mogły swobodnie żyć na wolności” – poinformowała spółka TripAdvisor.

Jak podaje portal CBS News, swoje krytyczne zdanie wyraziła amerykańska sieć parków rozrywki SeaWorld. W wydanym oświadczeniu pojawiło się stwierdzenie, że TripAdvisor nie docenia „wartości edukacyjnej” pokazów ich waleni, nad którymi opieka jest prowadzona według najwyższych standardów.

 

Źródła: tripadvisor.com, CBS News

Zdjęcie: Shutterstock/Tory Kallman

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.