Udostępnij

TripAdvisor bojkotuje miejsca, gdzie ogląda się delfiny oraz wieloryby żyjące w niewoli

03.10.2019

TripAdvisor ogłosił w środę, że za pośrednictwem należących do niego platform nie będzie można dłużej rezerwować biletów do miejsc, w których pokazywane są walenie (delfiny, wieloryby i morświny) żyjące w niewoli. Jedynym warunkiem uniknięcia zerwania współpracy będzie mogła być inwestycja w tzw. przybrzeżne sanktuaria, imitujące warunki zbliżone do naturalnych.

O swojej decyzji – dotyczącej zarówno TripAdvisora, jak i spółki zależnej Viator – firma poinformowała w środę. W wydanym oświadczeniu napisano, że kierujący spółką doszli do wniosku, że niewola nie jest dobrym miejscem dla waleni, za czym ich zdaniem  stoją przekonujące dowody.

Uwzględniono ponadto głos klientów, którzy – według przeprowadzonych badań ankietowych – w większości zgadzają się z takim spojrzeniem na sprawę. Aż 80 proc. badanych zadeklarowało, że nie powinny być one przetrzymywane w niewoli w celu zapewnienia rozrywki ludziom, a 42 proc. że nie powinno do tego dochodzić z żadnego powodu.

Nowe zasady mają zostać wyegzekwowane do końca roku.

Jedynym wyjściem sanktuaria

Tripadvisor deklaruje, że jedynym warunkiem przedłużenia współpracy z hodowcą waleni może być inwestycja w przybrzeżne sanktuaria, a więc miejsca imitujące warunki zbliżone do naturalnych, w których opieka ze strony człowieka jest minimalna. W tego rodzaju miejscach zwierzęta, szczególnie młode, mogą nauczyć się samodzielnego życia, co ułatwia adaptację w przypadku ich uwolnienia.

„Wiemy, że alternatywne modele, takie jak przybrzeżne sanktuaria, mogą zaspokoić potrzeby wielorybów i delfinów w niewoli oraz zapewnić im lepszą jakość życia. (…) Uważamy, że dla generacji wielorybów i delfinów obecnie żyjącej w niewoli przybrzeżne sanktuaria są najlepszym długoterminowym rozwiązaniem. Chcemy wspólnie pracować nad tym, by polepszyć życie wielorybów i delfinów znajdujących się obecnie w niewoli, jednocześnie chroniąc przyszłe pokolenia, by mogły swobodnie żyć na wolności” – poinformowała spółka TripAdvisor.

Jak podaje portal CBS News, swoje krytyczne zdanie wyraziła amerykańska sieć parków rozrywki SeaWorld. W wydanym oświadczeniu pojawiło się stwierdzenie, że TripAdvisor nie docenia „wartości edukacyjnej” pokazów ich waleni, nad którymi opieka jest prowadzona według najwyższych standardów.

 

Źródła: tripadvisor.com, CBS News

Zdjęcie: Shutterstock/Tory Kallman

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.