Udostępnij

Trójce handlarzy z Kenii grozi więzienie lub grzywna za używanie toreb foliowych

20.02.2020

Kenijskie służby pochwaliły się w mediach społecznościowych złapaniem trójki handlarzy, którzy używali foliówek przy sprzedaży swoich towarów na jednym z targów. W związku z wprowadzeniem surowego prawa wymierzonego w plastik – będący jednym z głównych zanieczyszczeń kenijskiego środowiska – całej trójce grozi wysoka kara. Krytycy uważają, że władze – z jakiegoś powodu – nie potrafią ukarać producentów i importerów plastiku, którzy nadal zarabiają na nielegalnym biznesie.

Jak poinformowała kenijska służba NEMA (National Environment Management Authority), zajmująca się ochroną środowiska, trzech handlarzy zostało aresztowanych w stolicy kraju pod zarzutem używania zakazanych toreb foliowych. Zarekwirowanych miało zostać 500 foliówek, w związku z czym całej trójce grozi pozbawienie wolności od 1 do 4 lat lub grzywna w wysokości od 2 do 4 milionów kenijskich szylingów. Maksymalna kara finansowa, którą otrzymać mogą sprzedawcy z Nairobi, równa się – w przeliczeniu – blisko 160 tys. złotych.

Plastik jest piętnowany przez kenijskie służby, odkąd w 2017 roku przyjęte zostało nowe, restrykcyjne prawo. Za używanie foliówek na terytorium kraju grozi kara grzywny, a nawet pozbawienie wolności. Zakaz obejmuje także obcokrajowców, o czym warto pamiętać wybierając się do Kenii. [Więcej na temat kenijskiego prawa, a także związanych z nim kontrowersji, pisaliśmy TUTAJ.]

Nie wszyscy są jednak zadowoleni z tego, jak skonstruowane są przepisy i kogo najczęściej dotyka ich respektowanie.

Kto ponosi winę? Burza na Twitterze

Sprawa aresztowania trójki handlarzy wywołała protest wśród części opinii publicznej w kraju. Opozycyjna polityk, Esther Passaris, powiedziała lokalnym mediom, że rząd powinien się raczej zająć dostawcami plastikowych toreb, a nie końcowymi użytkownikami, których może nie być stać na alternatywy dla foliówek.

Aresztowani byli bowiem drobnymi sprzedawcami, handlującymi owocami i warzywami na jednym z rynków Nairobi. Zdaniem krytycznych komentatorów tego typu działalność stanowi jedyne – i raczej skromne – źródło utrzymania dla wielu mieszkańców miast. Natomiast zalecane przez rząd alternatywy – wykonane m.in. z sizalu, papieru lub tkaniny – zniechęcają część klientów ze względu za znacznie wyższą cenę. Wielu handlarzy łamie więc przepisy, by zwiększyć swoją konkurencyjność.

Od podobnych komentarzy – usprawiedliwiających handlarzy i wzywających rząd do zajęcia się producentami plastiku – zaroiło się Twitterze, pod oficjalną publikacją służb. „Zajmijcie się producentami! To są biedne matki i ojcowie, próbujący zarobić trochę grosza na przetrwanie!”, „NEMA nie potrafi zająć się podstawowymi sprawami, jak ochrona rzek i jezior przed zanieczyszczeniami z przemysłu, a potrafi tylko ukarać biednych ludzi”, „Jakoś nigdy nie widziałam, żeby NEMA przyszło po tych, którzy produkują polietylenowe torby i zarabiają krocie” – grzmią użytkownicy pod twitterowym postem służb.

https://twitter.com/Dmarigiri_/status/1229659569753919489

_

Zdjęcie: Shutterstock/marlenefrancia

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.