Udostępnij

Trujące powietrze w niemal całym kraju. Smog także na północy

29.12.2024

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa właśnie ogłosiło kolejny alert w związku z fatalną jakością powietrza w wielu miejscach. Trujące powietrze notujemy już nie tylko w południowej części Polski. Smogowa czapa rozlewa się po niemal całym kraju.

W niedzielny poranek o miejsce na smogowym podium biły się Poznań, Opole i Katowice, gdzie jakość powietrza momentami była niemal dwadzieścia razy gorsza, niż roczne wartości rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia. Powietrze w tych miejscowościach określane jest jako ekstremalnie trujące, a mieszkańcy donoszą o charakterystycznym zapachu spalenizny.

Fatalna sytuacja występuje także w Toruniu, Łodzi i Bielsko-Białej. Nieco lepiej jest w Warszawie, Bydgoszczy i Krakowie, w których stężenia pyłu PM2.5 określane są przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jako „umiarkowane”. Co ciekawe smogowa czapa zajmuje też północną część kraju, powoli docierając na tradycyjnie wietrzne obszary. Powietrzem podobnym, jak w stolicy, oddychają dziś mieszkańcy Elbląga.

Ze smogiem walczy także Podkarpacie. W szkolnej skali, której używa GIOŚ „tróję” otrzymał Rzeszów, który w niedzielne przedpołudnie zanotował ponad 1000 proc. normy jeśli chodzi o pył PM2.5.

Powyższe dane pochodzą z państwowej sieci monitoringu powietrza. Ta ma jednak swoje ograniczenia, bowiem w całym kraju funkcjonują tylko 283 takie stacje. To oznacza, że w tysiącach miejscowości jakość powietrza nie jest znana.

Występowanie pyłów PM2.5 w Polsce 29 grudnia 2024 roku. Im bardziej intensywna barwa, tym większe stężenie. Źródło: Mapa Europejskiej Agencji Środowiskowej

Alert RCB w czterech województwach. Trujące powietrze także w Poznaniu

W niedzielę 29 grudnia rządowy alert związany z fatalną jakością powietrza trafił do części mieszkańców czterech województw:

  • śląskiego – powiat rybnicki, mikołowski, żywiecki, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój.
  • opolskiego – powiat krapkowicki, opolski, Opole,
  • wielkopolskiego – powiat pleszewski, poznański, Kalisz, Poznań,
  • dolnośląskiego – powiat kłodzki,

Względem soboty 28 grudnia z listy zniknął Wrocław, którego mieszkańcy dzień wcześniej oddychali najbardziej trującym powietrzem w Europie. Do spisu najbardziej zagrożonych miast dołączył za to Poznań, którego mieszkańcy są narażeni na niezwykle szkodliwe warunki. Państwowa stacja monitoringu powietrza z ul. Szwajcarskiej pokazywała o godzinie 10 w niedzielę stężenie pyłów PM2.5 na poziomie 94,70 µg/m3 (roczna norma rekomendowana przez WHO to 5 µg/m3) a pyłów PM10 na poziomie 99,10 µg/m3 (roczna norma WHO to 15 µg/m3).

Jak chronić się przed smogiem?

Przyczyna fatalnej jakości powietrza jest powszechnie znana. To ponad 2 mln przydomowych kopciuchów, które wciąż funkcjonują w naszym kraju. Według Europejskiej Agencji Środowiskowej prawie połowa miast z najbardziej trującym powietrzem jest w Polsce. Rocznie przedwcześnie umiera z tego powodu ponad 40 tys. osób. Sytuację ma poprawiać rządowy program wsparcia w wymianie trujących źródeł ciepła – program Czyste Powietrze. Ten został jednak niespodziewanie zawieszony w listopadzie 2024 roku. Ma wrócić na wiosnę.

W ostatnich dniach wiele osób zastanawia się, jak możemy chronić siebie i najbliższych przed trującym powietrzem. SmogLab zapytał o to ekspertki.

– Po pierwsze ograniczyć ekspozycję na toksyczne substancje. Co prawda smog szczególnie szkodzi małym dzieciom, ludziom w podeszłym wieku i cierpiącym na dodatkowe choroby, takie jak astma, i inne choroby alergiczne czy POChP, ale nie pozostaje obojętny nawet dla tych o końskim zdrowiu – mówiła nam prof. Ewa Czarnobilska, kierownik Centrum Alergologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. – Dlatego jazda na rowerze, bieganie, gry i zabawy na zewnątrz w dni, kiedy normy są przekroczone, mogą zaszkodzić najzdrowszym. Podczas ruchu dochodzi do głębokiej wentylacji i cząsteczki smogu wnikają do oskrzeli, a nawet do pęcherzyków płucnych. Stamtąd przechodzą do organizmu i działają toksycznie na układ krążenia i system nerwowy – wskazywała lekarka.

Prof. Czarnobilska dodaje, że „powinniśmy również, za każdym razem jak wracamy do domu, przepłukać skórę i śluzówki, wypłukać jamę ustną i nos wodą morską, umyć włosy, a do oczu wkropić sztuczne łzy”. – Dzięki temu pozbywamy się pyłów ze swojej skóry i nie wnosimy ich ze sobą. Kolejną zasadą jest to, że nie powinno się wietrzyć mieszkania. Nawet jeśli powietrze we wnętrzu wydaje nam się nieświeże i tak jest czystsze niż to za oknem.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Tomasz Warszewski

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.