Udostępnij

Trump nazwał się „ekologiem”. Jednak na sesję dot. kryzysu klimatycznego nie przyszedł

28.08.2019

Podczas trwającego szczytu państw grupy G7, będących największymi gospodarkami świata, odbył się w poniedziałek panel dyskusyjny dotyczący problemu zmian klimatycznych. Uwagę mediów zwrócił Donald Trump, który nie pojawił się na spotkaniu. Mimo nieobecności jeszcze tego samego dnia na konferencji prasowej określił się mianem „ekologa”.

Jak informują amerykańskie media, podczas trwającego szczytu G7 Donald Trump nie pojawił się na jednym z istotnych paneli dyskusyjnych, który dotyczył kryzysu klimatycznego oraz bioróżnorodności. Amerykańska stacja ABC zwraca uwagę, że debata na temat redukcji emisji gazów cieplarnianych mogła nie być na rękę Trumpowi, który znany jest z wypowiedzi negujących problem zmian klimatycznych.

Jak informuje portal The Hill, Trump pytany o swoją nieobecność podczas kończącej dzień konferencji prasowej odpowiedział, że jest „ekologiem” (ang. environmentalist). „Myślę, że wiem więcej o środowisku niż większość ludzi. Chcę czystego powietrza. Chcę czystej wody” – zadeklarował, podkreślając jednak, że równocześnie pragnie rozwoju gospodarczego swojego kraju.

W związku z nieobecnością Trumpa media obiegły zdjęcia pustego fotela, który został przygotowany dla przywódcy USA. Wymowną fotografię opublikowała m.in. agencja Reutera:

Na spotkaniu dot. kryzysu klimatycznego zamiast prezydenta zjawili się jego przedstawiciele, co tłumaczono uczestnictwem Trumpa w innych spotkaniach.

Sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres, powiedział dziennikarzom po sesji, że ma nadzieję, że amerykańskie społeczeństwo samo stawi czoła zmianom klimatycznym. „Jestem bardzo optymistycznie nastawiony do społeczeństwa amerykańskiego i jego zdolności do działania na rzecz klimatu. (…) Ważne jest tutaj silne zaangażowanie społeczeństwa amerykańskiego, amerykańskiego biznesu i amerykańskich władz lokalnych”.

Podczas tego samego spotkania państwa G7 wysunęły propozycję wsparcia dla działań w amazońskiej puszczy, w związku z trwającymi tam pożarami. Brazylijskie władze odmówiły jednak jego przyjęcia.

 

Zdjęcie: Shutterstock/Michael Candelori

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.