Udostępnij

Warszawiacy zbierają podpisy pod petycją o wprowadzenie zakazu ogrzewania węglem. Mają ich już ponad 2500

24.10.2019

Lokalne inicjatywy antysmogowe – Warszawa Bez Smogu, Smog Wawerski i Warszawski Alarm Smogowy – wspólnie apelują do władz samorządowych stolicy o wprowadzenie m.in. zakazu palenia węglem. Jest ono wskazywane jako główna przyczyna smogu w sezonie grzewczym. Apel w formie petycji można wesprzeć poprzez formularz internetowy.

W petycji warszawskich aktywistów, skierowanej do stołecznych władz, znalazły się cztery postulaty:

  1. Wprowadzenie zakazu palenia węglem w gospodarstwach domowych* na terenie m. st. Warszawy od 01.01.2023 r.
  2. Wprowadzenie zakazu palenia w kominkach, kozach i ogrzewaczach pomieszczeń (niebędących głównym źródłem ogrzewania) w dniach, w których prognozowane stężenie średniodobowej normy zanieczyszczeń pyłu PM10 przekroczy dopuszczalną normę (50 ug/m3) od 01.11.2019 r.
  3. Wystosowanie przez Radę m. st. Warszawy postulatu do Sejmiku Województwa Mazowieckiego o przyjęcie uchwały antysmogowej dla m.st. Warszawy i wprowadzenie powyższych zapisów.
  4. Przyjęcie uchwały przez Sejmik Województwa Mazowieckiego dla m.st. Warszawy.

* W instalacjach ujętych w par. 2 uchwały nr 162/17 Sejmiku Województwa Mazowieckiego, nazywanej dalej „Uchwałą antysmogową”.

W uzasadnieniu dołączonym do petycji możemy przeczytać między innymi, że to spalanie węgla w domowych kotłach jest główną przyczyną warszawskiego smogu w sezonie grzewczym, a obecne zapisy uchwały antysmogowej dla woj. mazowieckiego nie są wystarczające, m.in. ze względu na to, że nie obniżą dostatecznie poziomów zanieczyszczeń rakotwórczym benzo(a)pirenem. Wskazano ponadto, że Warszawa posiada najdłuższą sieć ciepłownicza w UE, docierającą do 80 proc. miasta, a dla pozostałej części istnieje dobrze rozwinięta sieć gazowa.

Więcej na temat problemów z zanieczyszczeniem powietrza w Warszawie można przeczytać na przykład w naszym wywiadzie z lokalnymi aktywistami. Mowa w nim m.in. o tempie wymiany kotłów, a także coraz częstszych „pozwach za smog”. [Wywiad z Moniką Daniluk i Łukaszem Gmurczykiem dostępny jest tutaj.]

Petycję warszawskich aktywistów można natomiast podpisać tutaj.

 

Zdjęcie: Shutterstock/Martyn Jandula

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.