Udostępnij

Trzy kraje łączą się w kajakowym proteście przeciwko działalności odkrywki Turów

30.08.2020

Mieszkańcy okolicy odkrywki wraz z przedstawicielami Polski, Niemiec i Czech popłynęli dziś wspólnie kajakami w stronę kopalni „Turów” na znak swojego sprzeciwu wobec bierności rządu i instytucji unijnych w sprawie łamania przepisów, które mają chronić mieszkańców i ich wodę przed wydobyciem i spalaniem węgla.

Oprócz przeciwników odkrywki, na Trojstyku pojawili się przedstawiciele związków zawodowych oraz pracowników KWB Turów.

Jak przypominają organizatorzy protestu, kontrowersyjna odkrywka węgla brunatnego w Turowie zajmuje niewielki obszar w Polsce znajdujący się w pobliżu granicy z Niemcami i Czechami. Kopalnia wywiera negatywny wpływ wykraczający poza granice Polski, drenując zasoby wody i pozostawiając bez niej całe wsie. Rozbudowa odkrywki jest niezgodna z Ramową Dyrektywą Wodną (RDW), gdyż spowodowałaby niedopuszczalne pogorszenie stanu wód, zwłaszcza podziemnych.

We wspólnym apelu skierowanym do Komisji Europejskiej przedstawiciele mieszkańców regionu Liberec argumentowały, że narusza ona również kilka z dyrektyw, m.in. w sprawie odpowiedzialności za środowisko – the Environmental Liability Directive.

 class=

– Mamy prawo do obrony podstawowych praw ludzi do świeżego powietrza, czystej wody i bezpiecznego klimatu przed chciwością firmy i polityką wyzysku i kiedy te prawa nie są egzekwowane, ludzie muszą ich bronić – powiedział Kuba Gogolewski, koordynator projektów w Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”.

– Jesteśmy tu dziś po to, by chronić nasze zdrowie i klimat, a także by wezwać Komisję Europejską, jako ponadnarodowego strażnika traktatów UE, do wdrażania i ochrony praw, których przestrzeganiu zagraża dalsze wydobycie z odkrywki Turów” – dodał.

Wioska już cierpi na brak wody

Na obawy mieszkańców o wodę, PGE reaguje argumentacją, że nie ma związku między jej stanem a wydobyciem. Za spadek poziomu wód winne mają być zmiany klimatu.

– PGE buja w chmurach, jeśli uważa, że jej kopalnia nie ma wpływu na otaczające ją zasoby wodne. Dodatkowo jej działalność związana z wydobyciem węglem napędza kryzys klimatyczny. Nie może ignorować swojej odpowiedzialności – mówił Milan Starec, mieszkaniec wioski Uhelna, która już cierpi na brak wody.

Kopalnia Turów działa obecnie dzięki przedłużeniu koncesji na sześć lat, uzyskanej bez udziału społeczeństwa lub odpowiedniej oceny oddziaływania na środowisko. Zdaniem aktywistów, od maja 2020 roku odkrywka pracuje więc nielegalnie, podczas gdy PGE grozi dalszą rozbudową i staraniem o kolejną koncesję (ta pozwoli na utrzymanie wydobycia do 2044 roku). Jeśli tak się stanie, tysiące osób może stracić dostęp do wody, a o wiele więcej – w czesko-niemiecko-polskim euroregionie Neisse-Nisa-Nysa – zostanie narażonych na choroby układu oddechowego z powodu spalanego węgla.

__

Zdjęcia: Twitter/Ende Gelände, Fundacja RTON

Źródło: Materiały prasowe

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.