Udostępnij

Turyści zalewają świat. Jest ich trzy razy więcej niż w 1995 roku

08.07.2019

Wkraczamy w sezon urlopowy i w związku z tym wielu z nas uda się w mniejsze lub większe podróże. Okazję do refleksji nad konsekwencjami masowej turystyki daje nam opublikowany niedawno raport Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO), będącej agencją ONZ. Wynika z niego, że mimo przeciwności najprawdopodobniej utrzyma się trend wzrostowy, jeśli chodzi o liczbę turystów odwiedzających poszczególne kontynenty. Interesujące wydaje się również spojrzenie długoterminowe, od roku 1995 do dziś.

Z raportu UNWTO wynika, że w 2018 roku liczba odwiedzin turystów na całym świecie wzrosła o 6 proc. – do 1,4 mld. Pod względem liczby odwiedzających wyróżnia się Bliski Wschód, gdzie nastąpił wzrost o 10 procent. W Europie i Azji wyniósł on 6 proc., natomiast w obydwu Amerykach 3 proc.

W analizie wzięto pod uwagę podróże międzynarodowe, co oznacza, że do liczby turystów należałoby jeszcze dodać wakacje tych osób, które wypoczywają we własnym kraju (co również może wiązać się z podróżą, np. drogą powietrzną). Poza oficjalnymi statystykami znajdują się również turyści szukający noclegu w prywatnych mieszkaniach, np. dzięki aplikacjom takim jak Airbnb.

Mimo wyróżniającego się regionu bliskowschodniego, wciąż najliczniej odwiedzanym obszarem pozostaje Europa, którą w 2018 roku odwiedzono 713 mln razy. Oznacza to, że celem ponad połowy podróży uwzględnionych w badaniu był Stary Kontynent.

Wzrost wykładniczy

UNWTO prognozuje tendencję wzrostową także na przyszłe lata. W 2030 roku liczba odwiedzin turystów ma wynosić już 1,8 miliarda, a więc o 400 mln więcej niż obecnie. Imponująco prezentuje się także wzrost w dłuższej perspektywie – od nieco ponad 0,5 miliarda w roku 1995 do aktualnego 1,4 miliarda.

coraz więcej turystów UNWTO wykres
Liczba podróży turystycznych na świecie w latach 1995-2030. Linia niebieska to prognoza, natomiast czerwona – dane z minionych lat. (Źródło: UNWTO)

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że w ostatnich latach liczba odwiedzin turystów okazała się wyższa niż prognozowano, co widać na powyższym wykresie. Niewykluczone więc również, że podobnie będzie w przypadku prognoz długoterminowych.

Wśród czynników sprzyjających tendencji wzrostowej analitycy UNWTO wskazali: niskie ceny podróży lotniczych (związane ze stabilnymi kosztami paliwa lotniczego), gęstą siatkę połączeń lotniczych, a także wzrost liczby turystów z państw rozwijających się. Przeciwko turystyce działa natomiast niepewność (geo)polityczna (m.in. związana z Brexitem).

Ciemne strony turystyki

Turystyka to bez wątpienia niezwykle dochodowy biznes. Jak wynika z raportu tej samej UNWTO (za rok 2017), krajem, który najwięcej zarobił na odwiedzających go turystach, były Stany Zjednoczone. Rokrocznie zyski z turystyki przekraczają tam 200 mld dolarów.

Gdyby jednak państwa Europy potraktować zbiorczo, to one znajdowałyby się na pozycji lidera. W czołówce znalazły się Hiszpania (68 mld dolarów), Francja (61 mld), Wielka Brytania (51 mld), natomiast w Polsce turyści z zagranicy pozostawili 13 mld dolarów.

Nie można jednak zapominać o negatywnych skutkach. jakie turystyka wywiera na środowisko i klimat (m.in. w związku z emisjami CO2 powodowanymi przez ruch lotniczy). [Na ten temat wkrótce ukaże się u nas dwuczęściowy tekst Jakuba Jędraka.]

Z perspektywy społeczno-kulturowej, problemem występującym również w Europie jest zjawisko turystyfikacji. Mówiąc najprościej, polega ono na przekształcaniu miasta/regionu w taki sposób, że staje się  (w całości lub w określonej części) podporządkowane/y przede wszystkim potrzebom turystów. Powoduje to spadek liczby mieszkańców i rozpad tkanki społecznej, o czym naukowo pisze np. prof. Paweł Kubicki.

 

Z podsumowaniem raportu UNWTO (w j. angielskim) można zapoznać się tutaj.

Źródła: UNWTO, WP.pl, Miasto. Pamięć i przyszłość

Zdjęcie: Shutterstock/Konstantin Yolshin

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.