Udostępnij

Największa w Europie i na świecie turbina pływowa zasili 2 tys. domostw

06.12.2023

Największa turbina pływowa na świecie, zainstalowana u wybrzeży Szkocji, rozpoczęła swoje działanie. Elektrownia, zasilana dzięki siłom pływowym, ma generować energię elektryczną wystarczającą do zasilenia 2 tys. domostw.

Największa tego typu turbina na świecie została zainstalowana w pobliżu wysp Orkadów w kwietniu, by pod koniec lipca zacząć pełnoprawnie dostarczać energię do sieci energetycznej na lądzie. Nowopowstała elektrownia ma moc 2 MW, a dzięki zjawiskom pływowym ma produkować energię wystarczającą do zasilenia 2 tys. brytyjskich domostw.

Działanie elektrowni opiera się na wykorzystywaniu sił pływowych, a więc przypływom i odpływom wód. Ich nasilenie jest bardziej przewidywalne niż w przypadku wiatru czy nasłonecznienia. O2, bo tak nazywa się turbina pływowa, to dzieło spółki Orbital Marine Power. Spółka rozwija podobne technologie od kilkunastu lat.

Czytaj również: Jak długo będą działać kopalnie w Polsce

Rozwiązanie, na ten moment nadal mało popularne, to szansa na dołączenie do miksów energetycznych kolejnego źródła odnawialnego, pomagając tym samym osiągnąć cele klimatyczne.

CEO spółki Orbital Marine Power, Andrew Scott, powiedział w oświadczeniu, że uruchomiona turbina pływowa to krok milowy dla projektu O2. Podkreślił przy tym, że wizją spółki jest wyzwolenie szerszego wykorzystywania turbin pływowych na całym świecie.

Schemat działania podwodnej części elektrowni zobaczyć można na animacji przygotowanej przez producenta:

_

Zdjęcie: Shutterstock/ PippW

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.