Udostępnij

Turów: związkowcy zapowiadają dalsze protesty. Nie chcą, by Polska płaciła za zabezpieczenie kopalni

27.05.2021

Górnicy z kopalni Turów zapowiadają kolejne protesty. Wczoraj zablokowali centrum Wrocławia, wcześniej tamowali ruch na trasie z Bogatyni w kierunku granicy polsko-czeskiej. Związkowcy twierdzą, że ich opór jest nadal potrzebny – mimo zapewnień rządu o braku planów wstrzymania działania kopalni.

Tymczasowe powstrzymanie się od wydobycia jest konieczne według Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To tak zwany środek tymczasowy obowiązujący do zakończenia sporu pomiędzy Czechami a Polską. Ma on zapobiec ewentualnym szkodom, na które odkrywka węgla brunatnego ma wpływać w Czechach. Lej depresyjny kopalni sięga za granicę, tym samym obniża się tam poziom wód gruntowych – twierdzi rząd w Pradze. Na brak wody w studniach narzekają też mieszkańcy przygranicznych miejscowości.

Czytaj również: Chaos na linii Polska-Czechy. Czy będzie porozumienie w sprawie Turowa?

Właśnie dlatego górnicy w środę rano wysypali węgiel przed budynkiem przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Wrocławiu. W ten sposób zablokowali ulicę w centrum miasta i równoległą do niej linię tramwajową. Wśród kilkuset protestujących widać było transparenty z napisem „Ręce precz od Turowa”.

Wcześniej związkowcy nazwali decyzję TSUE „absurdalną”. Jak uzasadniają pracownicy odkrywki „Turów”, protesty są konieczne, by obronić miejsca pracy w regionie. Zapowiadają też, że są „gotowi przystąpić (…) do wszelkich możliwych prawem działań związkowych na pograniczu polsko – czeskim, jak również zablokowaniu tranzytu”.

Górnicy z kopalni „Turów” zapowiadają protesty w Warszawie i Brukseli

Protestujący twierdzą, że zapewnienia polskiego rządu o braku zagrożenia dla działania odkrywki są niewystarczające. Związkowcy z kopalni 'Turów” zapowiadają w związku z tym kolejne manifestacje. Tłumaczą, że protestują również przeciwko kosztom, jakie Polska ma ponieść w związku z dodatkowym zabezpieczeniem kopalni. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział współfinansowanie przez Polskę inwestycji na łączną kwotę 45 milionów euro. Mają one zablokować odpływ wody po czeskiej stronie. Przedstawiciele polskiego rządu twierdzą, że negocjacje dotyczące wycofania pozwu Czechów do TSUE trwają. Na stanowisko czeskie będzie trzeba poczekać jeszcze kilka dni.

Górnicy zapowiadają, że ze swoim protestem dotrą do Warszawy, a jeśli będzie trzeba, to również do Brukseli.

Źródło zdjęcia: Lukasz Barzowski / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.