Udostępnij

Twój podpis ma znaczenie. Jeżeli chcesz, by Małopolska złapała oddech, skorzystaj z niego

15.11.2016

Co może jeden podpis? Nic. Jednak, kiedy podpisów są tysiące, to mogą bardzo wiele.

W Małopolsce nie da się oddychać. Kiedy ustawiliśmy pyłomierze (to wspólna akcja z Radiem Kraków – TUTAJ) w kilku podkrakowskich miejscowościach i porównaliśmy ich odczyty z tymi, które pokazują czujniki umieszczone na krakowskich Alejach, to okazało się, że ich mieszkańcy Kraków powinni traktować jak sanatorium i wpadać do niego od czasu do czasu, by złapać oddech.

Nie dlatego, że powietrze w Krakowie jest dobre – jest fatalne. Dlatego, że tam jest jeszcze gorsze. Wśród najważniejszych powodów jest to, że 80 proc. węglowych instalacji grzewczych to piece zasypowe, tzw. kopciuchy, w których można palić wszystkim – nie tylko paliwem najgorszej jakości, ale także śmieciami. Emisyjność tych pieców jest bardzo wysoka, a wielu z ich użytkowników, za sprawą powszechnego przyzwolenia i braku świadomości, nie wie nawet, że jest z nimi coś nie w porządku. Zaledwie 11 proc. mieszkańców małopolskich wsi uważa, że powietrze w ich miejscowościach jest złe.

To prowadzi do paradoksu, w którym ci sami ludzie są jednocześnie trucicielami i ofiarami własnego trucia. Jednocześnie państwo i samorząd nie wkraczają, by sytuację uporządkować i od lat trwa przyzwolenie na bylejakość – na byle jakie kotły, na byle jakie paliwo, na byle jaką kontrolę. Efektem jest to, że ludzie nie tylko te piece mają, ale wciąż je kupują. Jeżeli tego nie zmienimy i nie spowodujemy, że do domów będą trafiać kotły, które spełniają sensowne standardy emisyjne, małopolskie powietrze nigdy się nie poprawi. Ale jest okazja, by to wreszcie zmienić.

Nowy Program Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego jest szansą, by z tą bylejakością wreszcie zerwać. Dlatego Polski Alarm Smogowy przygotował petycję, w której domaga się konkretnych rozwiązań. Nie chodzi w niej o to, żeby w Małopolsce zabronić palenia węglem i drewnem. Chodzi o to, by z pomocą uchwały obejmującej całe województwo – bo całe województwo tego potrzebuje – doprowadzić do wyeliminowania najbardziej trujących pieców na węgiel i drewno, w których można też spalać śmieci. Chodzi o to, by zacząć ogrzewać domy w taki sposób, by nie truć siebie i sąsiadów. I by móc wreszcie wymagać od nich tego samego.

Twój podpis jest istotny, bo dyskusja w Sejmiku wciąż jest przed nami. Będzie się ona toczyć wokół tego, czy uchwała antysmogowa dla Małopolski powstanie oraz jaki będzie jej kształt. Czyli, mówiąc najkrócej, będzie dotyczyć tego, czy stać nas już na to, żeby zerwać z bylejakością, czy pieniędzy mamy jednak tak mało, że zamiast nimi wolimy płacić zdrowiem własnym oraz cudzym. Twój podpis na petycji oznacza, że wybierasz pierwszą opcję. Tylko tyle i aż tyle.

Ja podpisałem, bo wiem, że Kraków trują także sąsiedzi i kiedy my robimy wiele, by przestać truć siebie i ich, chciałbym, by i oni zrobili co się da, by przestać truć siebie i nas. Jednak gdybym mieszkał poza stolicą Małopolski podpisałbym dokładnie z tego samego powodu – by mieć pewność, że kiedy sam zmienię piec na porządny, to sąsiad nie będzie truł mnie oraz mojej rodziny.

Petycję znajdziecie TUTAJ. Podpisały ją już ponad 3 tys. osób.

Fot. Limanowa, SMOGOWA MAPA POLSKI.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.