Twój podpis ma znaczenie. Jeżeli chcesz, by Małopolska złapała oddech, skorzystaj z niego

1066
5
Podziel się:

Co może jeden podpis? Nic. Jednak, kiedy podpisów są tysiące, to mogą bardzo wiele.

W Małopolsce nie da się oddychać. Kiedy ustawiliśmy pyłomierze (to wspólna akcja z Radiem Kraków – TUTAJ) w kilku podkrakowskich miejscowościach i porównaliśmy ich odczyty z tymi, które pokazują czujniki umieszczone na krakowskich Alejach, to okazało się, że ich mieszkańcy Kraków powinni traktować jak sanatorium i wpadać do niego od czasu do czasu, by złapać oddech.

Nie dlatego, że powietrze w Krakowie jest dobre – jest fatalne. Dlatego, że tam jest jeszcze gorsze. Wśród najważniejszych powodów jest to, że 80 proc. węglowych instalacji grzewczych to piece zasypowe, tzw. kopciuchy, w których można palić wszystkim – nie tylko paliwem najgorszej jakości, ale także śmieciami. Emisyjność tych pieców jest bardzo wysoka, a wielu z ich użytkowników, za sprawą powszechnego przyzwolenia i braku świadomości, nie wie nawet, że jest z nimi coś nie w porządku. Zaledwie 11 proc. mieszkańców małopolskich wsi uważa, że powietrze w ich miejscowościach jest złe.

To prowadzi do paradoksu, w którym ci sami ludzie są jednocześnie trucicielami i ofiarami własnego trucia. Jednocześnie państwo i samorząd nie wkraczają, by sytuację uporządkować i od lat trwa przyzwolenie na bylejakość – na byle jakie kotły, na byle jakie paliwo, na byle jaką kontrolę. Efektem jest to, że ludzie nie tylko te piece mają, ale wciąż je kupują. Jeżeli tego nie zmienimy i nie spowodujemy, że do domów będą trafiać kotły, które spełniają sensowne standardy emisyjne, małopolskie powietrze nigdy się nie poprawi. Ale jest okazja, by to wreszcie zmienić.

Nowy Program Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego jest szansą, by z tą bylejakością wreszcie zerwać. Dlatego Polski Alarm Smogowy przygotował petycję, w której domaga się konkretnych rozwiązań. Nie chodzi w niej o to, żeby w Małopolsce zabronić palenia węglem i drewnem. Chodzi o to, by z pomocą uchwały obejmującej całe województwo – bo całe województwo tego potrzebuje – doprowadzić do wyeliminowania najbardziej trujących pieców na węgiel i drewno, w których można też spalać śmieci. Chodzi o to, by zacząć ogrzewać domy w taki sposób, by nie truć siebie i sąsiadów. I by móc wreszcie wymagać od nich tego samego.

Twój podpis jest istotny, bo dyskusja w Sejmiku wciąż jest przed nami. Będzie się ona toczyć wokół tego, czy uchwała antysmogowa dla Małopolski powstanie oraz jaki będzie jej kształt. Czyli, mówiąc najkrócej, będzie dotyczyć tego, czy stać nas już na to, żeby zerwać z bylejakością, czy pieniędzy mamy jednak tak mało, że zamiast nimi wolimy płacić zdrowiem własnym oraz cudzym. Twój podpis na petycji oznacza, że wybierasz pierwszą opcję. Tylko tyle i aż tyle.

Ja podpisałem, bo wiem, że Kraków trują także sąsiedzi i kiedy my robimy wiele, by przestać truć siebie i ich, chciałbym, by i oni zrobili co się da, by przestać truć siebie i nas. Jednak gdybym mieszkał poza stolicą Małopolski podpisałbym dokładnie z tego samego powodu – by mieć pewność, że kiedy sam zmienię piec na porządny, to sąsiad nie będzie truł mnie oraz mojej rodziny.

Petycję znajdziecie TUTAJ. Podpisały ją już ponad 3 tys. osób.

Fot. Limanowa, SMOGOWA MAPA POLSKI.

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Małopolska konsultuje uchwałę antysmogową. Twój głos ma znaczenie! – SmogLabBogusławBronowicGrzegorz JMarcin K. Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marcin K.
Gość
Marcin K.

Nie wiem kto to organizuje ale te działania są pozbawione jakiś kluczowych założeń. Nie wiem czy chcecie nagle żeby z dnia na dzień ludzie założyli ogrzewania typu gaz bądź nisko emisyjne kotły czy jak? Babcia z emeryturą 800 zł co ma zrobić? Sama sobie ma ten nowy piec wyspawać czy jak? Chętnie podpisze się pod czystym powietrzem jednak trzeba zdefiniować na jakich zasadach ma zostać osiągnięte porozumienie odnośnie wprowadzania zmian. Finansowanie wymiany technologii powinno być ze środków samorządowych, także wyrównanie kosztów związanych z ewentualną zmianą paliwa powinno być bardzo mocno przemyślane. Wprowadzenie kontroli surowców jeszcze przed sprzedażą itp…. Najpierw napiszcie… Czytaj więcej »

Grzegorz J
Gość
Grzegorz J

a gdzie zbieranie podpisów przeciwko ?

Bronowic
Gość
Bronowic

Piece węgowe po wsiach nagle są przyczyną smogu? To dziwne, bo te same stare piece są używane od dziesiątek lat, jeśli nie setek i jakoś wcześniej smogu nie było. Co więcej, dawniej cały Kraków był ogrzewany takimi piecami. W każdej kamienicy, w każdym mieszkaniu stało ich kilka i dymiły od jesieni do wiosny. I smogu nie było. Spytajcie starszych ludzi.

Bogusław
Gość
Bogusław

Jest wiatr,ludzie palą w piecach a smogu nie ma.Wiatr to wentylacja, a jeśli wentylacja to sogu nie ma.Dawniej palono w piecach i smogu nie było, ale była wentylacja.W naszych czasach jakiś idiota(pewnie za niezłe pieniądze) starannie i bardzo dokładnie zabudował i dalej zabudowywuje ciągi wentylacyjne.Tym się trzeba zająć, a nie zmuszać ludzi do wymiany kotłów.Co nie wiele da.Kraków potrzebuje dopływu świeżego powietrza.

trackback

[…] Ponad 10 000 osób, którym zależy na czystym powietrzu w Małopolsce podpisało się pod petycją o uchwałę antysmogową dla Małopolski. […]