Według najnowszego sprawozdania Komisji Europejskiej ubiegły rok był jednym z najgorszych, jeśli chodzi o pożary w Europie, Północnej Afryce oraz na Bliskim Wschodzie. Na Starym Kontynencie najwięcej pożarów odnotowano w Portugalii, Hiszpanii i Polsce. Równocześnie w 2019 roku w Europie doszło do rekordowej skali zniszczeń obszarów chronionych „Natura 2000”. Spłonęło tam 159,5 tys. hektarów terenu.
Z corocznego raportu na temat pożarów w Europie, Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie wynika, że miniony rok był jednym z najgorszych w historii pomiarów. Według krajowych sprawozdań tylko na Starym Kontynencie spłonęło 400 tys. hektarów terenów zielonych, przy czym największą liczbę pożarów odnotowano w Portugalii (10,8 tys.), Hiszpanii (10,8 tys.) oraz Polsce (9,6 tys.).
Spośród wspomnianych 9,6 tys. pożarów w Polsce, 6,5 tys. miało miejsce w lasach. Łącznie spłonęło u nas 3,5 tys. hektarów terenów zielonych.
Czytaj także: Biebrza odradza się po pożarach. “Natura ma ogromne możliwości regeneracji i z nich korzysta”
Równocześnie odnotowano rekordowe zniszczenia obszarów cennych przyrodniczo. Łącznie w 2019 roku spłonęło 159,5 tys. hektarów, znajdujących się na obszarach chronionych „Natura 2000”. To blisko 40 proc. całości terenów zielonych, które ogień strawił w ubiegłym roku.
„Zmieniające się wskutek zmiany klimatu warunki pogodowe zwiększają ryzyko pożarów lasów na całym świecie. Dla jak najskuteczniejszego zapobiegania pożarom, ochrony naszych lasów, zachowania różnorodności biologicznej i ochrony życia kluczowe znaczenie mają wiedza i dowody naukowe” – powiedziała w oświadczeniu Marija Gabriel, komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży.
„Z przerażeniem patrzyliśmy w Europie na płonące lasy na zachodnim wybrzeżu USA, na Syberii, w Australii i w Amazonii. Jednak i europejskie lasy zostały poważnie dotknięte pożarami. Aby zapobiegać tak wielkiemu spustoszeniu, potrzeba między innymi ochrony i zarządzania naszymi lasami w taki sposób, aby były mniej podatne na pożary, a przyroda mogła chronić się sama” – powiedział w oświadczeniu Virginijus Sinkevičius, komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa.
W komunikacie wydanym przez Komisję Europejską podkreślono, że wśród ostatnich propozycji w ramach „Europejskiego Zielonego Ładu” znalazły się działania na rzecz poprawy stanu lasów europejskich oraz wzmocnienia ich odporności na pożary. Do 2030 roku posadzone miałyby zostać co najmniej 3 miliardy drzew.
___
Z całością raportu „Forest Fires in Europe, Middle East and North Africa 2019” można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: Shutterstock/Steve Photography