Udostępnij

Tak niszczycielskich pożarów w Europie jeszcze nie było. W Polsce ogień wybuchał 9,6 tys. razy

02.11.2020

Według najnowszego sprawozdania Komisji Europejskiej ubiegły rok był jednym z najgorszych, jeśli chodzi o pożary w Europie, Północnej Afryce oraz na Bliskim Wschodzie. Na Starym Kontynencie najwięcej pożarów odnotowano w Portugalii, Hiszpanii i Polsce. Równocześnie w 2019 roku w Europie doszło do rekordowej skali zniszczeń obszarów chronionych „Natura 2000”. Spłonęło tam 159,5 tys. hektarów terenu.

Z corocznego raportu na temat pożarów w Europie, Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie wynika, że miniony rok był jednym z najgorszych w historii pomiarów. Według krajowych sprawozdań tylko na Starym Kontynencie spłonęło 400 tys. hektarów terenów zielonych, przy czym największą liczbę pożarów odnotowano w Portugalii (10,8 tys.), Hiszpanii (10,8 tys.) oraz Polsce (9,6 tys.).

Spośród wspomnianych 9,6 tys. pożarów w Polsce, 6,5 tys. miało miejsce w lasach. Łącznie spłonęło u nas 3,5 tys. hektarów terenów zielonych.

Czytaj także: Biebrza odradza się po pożarach. “Natura ma ogromne możliwości regeneracji i z nich korzysta”

Równocześnie odnotowano rekordowe zniszczenia obszarów cennych przyrodniczo. Łącznie w 2019 roku spłonęło 159,5 tys. hektarów, znajdujących się na obszarach chronionych „Natura 2000”. To blisko 40 proc. całości terenów zielonych, które ogień strawił w ubiegłym roku.

„Zmieniające się wskutek zmiany klimatu warunki pogodowe zwiększają ryzyko pożarów lasów na całym świecie. Dla jak najskuteczniejszego zapobiegania pożarom, ochrony naszych lasów, zachowania różnorodności biologicznej i ochrony życia kluczowe znaczenie mają wiedza i dowody naukowe” – powiedziała w oświadczeniu Marija Gabriel, komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży.

„Z przerażeniem patrzyliśmy w Europie na płonące lasy na zachodnim wybrzeżu USA, na Syberii, w Australii i w Amazonii. Jednak i europejskie lasy zostały poważnie dotknięte pożarami. Aby zapobiegać tak wielkiemu spustoszeniu, potrzeba między innymi ochrony i zarządzania naszymi lasami w taki sposób, aby były mniej podatne na pożary, a przyroda mogła chronić się sama” – powiedział w oświadczeniu Virginijus Sinkevičius, komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa.

W komunikacie wydanym przez Komisję Europejską podkreślono, że wśród ostatnich propozycji w ramach „Europejskiego Zielonego Ładu” znalazły się działania na rzecz poprawy stanu lasów europejskich oraz wzmocnienia ich odporności na pożary. Do 2030 roku posadzone miałyby zostać co najmniej 3 miliardy drzew.

___

Z całością raportu „Forest Fires in Europe, Middle East and North Africa 2019” można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Steve Photography

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.