Udostępnij

Tysiące pszczół wytrutych w Wielkopolsce. Wójt wyznaczył nagrodę za wskazanie sprawcy

15.05.2020

W wielkopolskim Sroczynie zginęły pszczoły z 20 uli. Wszystko wskazuje na to, że ktoś celowo wytruł około 600 tys. owadów. To kolejny taki przypadek w gminie Kiszkowo, której wójt wyznaczył nagrodę za wskazanie sprawcy.

„To są rzeczy dla pszczelarzy niezrozumiałe, koledzy mówią, że być może był to psychopata, bo było widać, że daszki uli były zdejmowane i nawet korpusy były zdejmowane. W środku są ślady substancji chemicznej” – mówił w Radiu Poznań właściciel uli, Aleksander Frąckowiak. Owady z jego pasieki zginęły w czwartkową noc. Każda z pszczelich rodzin zapracowała tej wiosny na około 10 kg miodu. Teraz wszystkie ule czeka utylizacja.

– Okoliczności wskazują na to, że ktoś to zrobił celowo – przyznał w rozmowie ze SmogLabem wójt gminy Kiszkowo Tadeusz Bąkowski. – Gdyby pszczoły podtruły się czymś jeszcze w czasie zbierania nektaru, padałyby na wlotkach do uli. W tym przypadku wszystkie znajdowały się w środku.

Winowajcy szuka już policja, a Bąkowski wyznaczył nagrodę za jego wskazanie – 2000 złotych. Wójt nie wyklucza, że może chodzić o seryjnego truciciela. To czwarte takie zdarzenie w gminie w przeciągu ostatnich pięciu lat.



Czytaj też: Na dachach 316 przystanków autobusowych posadzono kwiaty. Wszystko z myślą o pszczołach i upałach

– Najliczniejsza pasieka, którą straciliśmy w przeciągu ostatnich lat, liczyła 50 pszczelich rodzin. Nie pojmuję, co siedzi w głowie człowieka, który działa w ten sposób. Straty ponieśli rolnicy, właściciel pasieki i nasze środowisko. To barbarzyński czyn – mówi Bąkowski.

Aleksander Frąckowiak wycenia swoje straty na około 50 tysięcy złotych. Na portalu Zrzutka.pl ruszyła zbiórka pieniędzy, z której środki mają wspomóc odbudowę pasieki.

To kolejny taki przypadek z ostatnich dni. W środę policja poinformowała o zatrzymaniu 59-latka podejrzanego o wytrucie 60 pszczelich rodzin z Janowa Lubelskiego.

Źródło zdjęcia: ZdhanHenn / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.