Udostępnij

Tysiące jaskółek i jerzyków nie przeżyło powrotu z Afryki

15.04.2020

Silne wiatry u wybrzeży Grecji były przyczyną śmierci tysięcy jaskółek i jerzyków, wracających do Europy z Afryki – informują tamtejsi ornitolodzy. Ponieważ dziesiątkom tysięcy ptaków udało się przetrwać, jednak są poturbowane i osłabione, badacze apelują, by im pomagać. Wśród możliwych przyczyn tragedii wskazuje się także trudności, których sprawcą jest… człowiek.

Kilka dni temu media społecznościowe obiegły niecodzienne zdjęcia z greckiego wybrzeża. Tysiące wracających z Afryki ptaków, przede wszystkim jaskółek i jerzyków, padło ofiarą silnych wiatrów nad Morzem Śródziemnym. Jak poinformowało na swoich stronach Greckie Towarzystwo Ornitologiczne, przyczyną tragedii było zderzenie mas powietrza z Europy oraz znad Sahary, które skierowały powracające ptaki w kierunku wschodniego wybrzeża Grecji.

Kombinacja niesprzyjających warunków sprawiła, że przed tygodniem mieszkańcy ujrzeli makabryczny widok: tysiące martwych i dziesiątki tysięcy wycieńczonych ptaków, które próbują schronić się m.in. na balkonach i dachach ich domów.

Niecodzienne widoki, uwiecznione na zdjęciach, ornitolodzy opublikowali w greckojęzycznych mediach społecznościowych:

„Ptaki te, a zwłaszcza jaskółki, rozpoczęły migrację z Afryki na początku marca, ale z powodu trudnych warunków pogodowych wiele populacji ptaków przybyło do Grecji wyczerpanych” – mówi prof. Dimitris Bakaloudis z Uniwersytetu w Salonikach, cytowany przez anglojęzyczny portal Greek Reporter. Naukowiec podkreśla, że zwierzęta miały do pokonania ok. 10 tys. kilometrów. Dziennie przelatywały do 350 kilometrów, wykorzystując prace swoich mięśni, ale i odpowiednie prądy powietrza.

Greckie Towarzystwo Ornitologiczne podkreśla, że oprócz niekorzystnych warunków pogodowych, do sytuacji zwierząt mogli przyczynić się także ludzie.

„Ptaki wędrowne są przystosowane, by stawiać czoła różnym warunkom, a pewne straty są zawsze brane pod uwagę w trakcie migracji. Jednak połączenie [okoliczności – przyp. red.] było bezprecedensowe i doprowadziło całe populacje do granic możliwości. Jeśli weźmiemy pod uwagę znacznie więcej trudności, które na trasie ich podróży powoduje człowiek (np. niszczenie siedlisk czy kłusownictwo), wówczas dodatkowe straty mogą być katastrofalne” – napisano w oficjalnym komunikacie.

W związku z wyjątkową sytuacją ornitolodzy zaapelowali do Greków, by odpowiednio reagować na napotkane ptaki, które ucierpiały w kontakcie z silnymi wiatrami.

Przede wszystkim poproszono o to, by im nie przeszkadzać, nie próbować dokarmiać, chronić przed zwierzętami domowymi (np. kotami). Kierowcy mają uważać, żeby żaden z ptaków nie trafił pod koła samochodu. W przypadku, gdyby ptaki potrzebowały pomocy weterynaryjnej, sprawę powinno się zgłosić ośrodkom opiekującym się dzikimi zwierzętami.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Drakuliren

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.