Udostępnij

Rosyjski lekarz, który pracował przy eksplozji rakiety, został napromieniowany. Urzędnicy wyjaśniają: musiał coś zjeść

27.08.2019

Jeden z lekarzy, który pracował przy akcji ratowniczej po eksplozji rosyjskiej rakiety, został napromieniowany. Lokalni urzędnicy zaprzeczają jednak, by do kontaktu z radioaktywnymi izotopami doszło na terenie poligonu, wyjaśniając wynik jego niedawną wizytą w Azji. 

Jak podaje niezależny rosyjskojęzyczny portal Meduza, cytowany przez brytyjskiego „Guardiana”, u jednego z lekarzy, który pracował przy akcji ratowniczej po niedawnym wybuchu wojskowej rakiety, wykryto napromieniowanie. Izotopy radioaktywnego cezu-139 znalezione zostały w tkance mięśniowej.

Lokalni urzędnicy, opierając się na opinii ekspertów, zaprzeczają jednak, by przyczyną była jego obecność na poligonie – zamiast tego winą obarczają jego niedawną wizytę w Azji, podczas której mógłby on mieć kontakt z żywnością z jednego z miejsc katastrof atomowych, np. z japońskiej Fukushimy. Według informacji rosyjskiego portalu napromieniowany mężczyzna był wypytywany o ostatnie podróże i miał usłyszeć właśnie takie wyjaśnienie od zajmujących się sprawą urzędników.

Wybuch rakiety z napędem atomowym

Do eksplozji na poligonie w obwodzie Archangielskim doszło 8 sierpnia, jednak wówczas rosyjskie władze nie poinformowały o tym opinii publicznej. 2 dni później rządowa agencja atomowa Rosatom poinformowała jednak o incydencie, w wyniku którego życie straciło 5 jej pracowników, natomiast 6 zostało rannych. Podano przy tym, że poziom napromieniowania w regionie katastrofy nie przekroczył normy, mimo iż w ośrodku oddalonym o 40 km doszło do szesnastokrotnego przekroczenia normalnego poziomu.

W kolejnych dniach doprecyzowano, że do wybuchu doszło podczas testów „izotopowego źródła energii dla silnika rakietowego na paliwo ciekłe”, utrzymując jednak nadal, że incydent nie stanowi zagrożenia dla ludności.

Jak donosi BBC, powołując się na anonimowych informatorów, szpitale do których trafili poszkodowani również nie zostały poinformowane, że mogą być oni napromieniowani. Według brytyjskiej stacji łącznie z poszkodowanymi kontakt mogło mieć ok. 90 pracowników placówki.

 

Źródła: Meduza.io/The Guardian, BBC

Zdjęcie: Shutterstock/maradon 333

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.