Udostępnij

Coraz mniej wykroczeń w Krakowie. Uchwała antysmogowa działa

13.04.2022

Krakowska Straż Miejska podsumowała sezon grzewczy 2021/2022. Wyniki napawają optymizmem tym bardziej, że w parze z mniejszą liczbą wykroczeń idzie coraz lepsza jakość powietrza. To oznacza, że uchwała antysmogowa przynosi oczekiwane rezultaty.

Strażnicy zaprezentowali zestawienie z trzech ostatnich sezonów grzewczych. Z każdym rokiem widać tendencję spadkową. Jeszcze trzy lata temu zgłoszeń interwencyjnych było ponad 2,5 tysiąca. Dziś to zaledwie ułamek tamtej liczby – 412 zgłoszeń w kończącym się sezonie.

– Dane, którymi dysponuje straż miejska napawają optymizmem. Zgłoszeń mieszkańców o nieprzestrzeganiu przepisów antysmogowych z każdym rokiem jest znacznie mniej. Mamy bardziej świadome społeczeństwo, a krakowska uchwała przynosi efekty – mówi Paweł Ścigalski pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

I rzeczywiście z przedstawionego podsumowania wynika, że nie tylko mniej jest zgłoszeń, ale także wykrytych przypadków naruszeń uchwały. W efekcie liczba nałożonych mandatów spadła z 92 w sezonie grzewczym 2019/2022 do 23 w obecnym roku.

Czas na Warszawę

Podobnego zdania jest Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. – Dla mnie to zestawienie zrobiło duże wrażenie. Zaledwie w ciągu trzech sezonów grzewczych widzimy sześciokrotny spadek liczby zgłoszeń. Wykroczeń jest dziewięciokrotnie mniej, a liczba mandatów jest prawie pięciokrotnie mniejsza – mówi rzecznik PAS. Według Siergieja, to pokazuje namacalne efekty wprowadzonych przepisów – To, o co walczyli aktywiści właśnie się spełnia. Kraków staje się strefą bez dymu i bez osób, które popełniają wykroczenia. To godne podziwu – stwierdza.

Działacz Polskiego Alarmu Smogowego wskazuje na konieczność działań poza Krakowem. – Liczymy na to, że podobna sytuacja będzie miała miejsce w Warszawie, którą reprezentuję. Mam nadzieję, że jeszcze w tym miesiącu będzie procedowana uchwała antysmogowa dla Warszawy. Ona ma dotyczyć zakazu palenia węglem w stolicy, a następnie w warszawskim obwarzanku. Po interwencjach Straży Miejskiej, widać, że to przynosi skutek.

Siergiej stwierdza, że poprawa jakości powietrza jest zauważalna, lecz nie aż tak imponująca, jak spadek liczby wykroczeń. Dlaczego? – Spadki na przestrzeni kilku ostatnich lat sięgają 40-50 procent, ale pamiętajmy o obwarzanku krakowskim. On wciąż kopci, w związku z tym Kraków dostaje ten smog w prezencie, bo jak wiemy zanieczyszczenia powietrza nie znają granic – mówi w rozmowie z redakcją SmogLabu.

 class=

Uchwała antysmogowa w Krakowie

Zakaz stosowania paliw stałych w stolicy Małopolski wprowadziła uchwała Sejmiku Województwa Małopolskiego z 2016 roku. Według jej zapisów od 1 września 2019 roku w instalacjach grzewczych dopuszczone jest stosowanie wyłącznie paliw gazowych tj. gazu ziemnego wysokometanowego, zaazotowanego lub lekkiego oleju opałowego.

Ignorowanie przepisów uchwały antysmogowej grozi pouczeniem, mandatem karnym w wysokości od 20 do 500 złotych lub w skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Każde z wykrytych naruszeń jest rozpatrywany indywidualnie. Wysokość mandatów zależy od aspektów socjalnych, formalno-prawnych i technicznych danego właściciela i obiektu.

Czytaj także: Krakowski obwarzanek bez węgla? Kierunek znany, cel wciąż daleko

Zdjęcie tytułowe: strazmiejska.krakow.pl

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.