Udostępnij

Coraz mniej wykroczeń w Krakowie. Uchwała antysmogowa działa

13.04.2022

Krakowska Straż Miejska podsumowała sezon grzewczy 2021/2022. Wyniki napawają optymizmem tym bardziej, że w parze z mniejszą liczbą wykroczeń idzie coraz lepsza jakość powietrza. To oznacza, że uchwała antysmogowa przynosi oczekiwane rezultaty.

Strażnicy zaprezentowali zestawienie z trzech ostatnich sezonów grzewczych. Z każdym rokiem widać tendencję spadkową. Jeszcze trzy lata temu zgłoszeń interwencyjnych było ponad 2,5 tysiąca. Dziś to zaledwie ułamek tamtej liczby – 412 zgłoszeń w kończącym się sezonie.

– Dane, którymi dysponuje straż miejska napawają optymizmem. Zgłoszeń mieszkańców o nieprzestrzeganiu przepisów antysmogowych z każdym rokiem jest znacznie mniej. Mamy bardziej świadome społeczeństwo, a krakowska uchwała przynosi efekty – mówi Paweł Ścigalski pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

I rzeczywiście z przedstawionego podsumowania wynika, że nie tylko mniej jest zgłoszeń, ale także wykrytych przypadków naruszeń uchwały. W efekcie liczba nałożonych mandatów spadła z 92 w sezonie grzewczym 2019/2022 do 23 w obecnym roku.

Czas na Warszawę

Podobnego zdania jest Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. – Dla mnie to zestawienie zrobiło duże wrażenie. Zaledwie w ciągu trzech sezonów grzewczych widzimy sześciokrotny spadek liczby zgłoszeń. Wykroczeń jest dziewięciokrotnie mniej, a liczba mandatów jest prawie pięciokrotnie mniejsza – mówi rzecznik PAS. Według Siergieja, to pokazuje namacalne efekty wprowadzonych przepisów – To, o co walczyli aktywiści właśnie się spełnia. Kraków staje się strefą bez dymu i bez osób, które popełniają wykroczenia. To godne podziwu – stwierdza.

Działacz Polskiego Alarmu Smogowego wskazuje na konieczność działań poza Krakowem. – Liczymy na to, że podobna sytuacja będzie miała miejsce w Warszawie, którą reprezentuję. Mam nadzieję, że jeszcze w tym miesiącu będzie procedowana uchwała antysmogowa dla Warszawy. Ona ma dotyczyć zakazu palenia węglem w stolicy, a następnie w warszawskim obwarzanku. Po interwencjach Straży Miejskiej, widać, że to przynosi skutek.

Siergiej stwierdza, że poprawa jakości powietrza jest zauważalna, lecz nie aż tak imponująca, jak spadek liczby wykroczeń. Dlaczego? – Spadki na przestrzeni kilku ostatnich lat sięgają 40-50 procent, ale pamiętajmy o obwarzanku krakowskim. On wciąż kopci, w związku z tym Kraków dostaje ten smog w prezencie, bo jak wiemy zanieczyszczenia powietrza nie znają granic – mówi w rozmowie z redakcją SmogLabu.

 class=

Uchwała antysmogowa w Krakowie

Zakaz stosowania paliw stałych w stolicy Małopolski wprowadziła uchwała Sejmiku Województwa Małopolskiego z 2016 roku. Według jej zapisów od 1 września 2019 roku w instalacjach grzewczych dopuszczone jest stosowanie wyłącznie paliw gazowych tj. gazu ziemnego wysokometanowego, zaazotowanego lub lekkiego oleju opałowego.

Ignorowanie przepisów uchwały antysmogowej grozi pouczeniem, mandatem karnym w wysokości od 20 do 500 złotych lub w skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Każde z wykrytych naruszeń jest rozpatrywany indywidualnie. Wysokość mandatów zależy od aspektów socjalnych, formalno-prawnych i technicznych danego właściciela i obiektu.

Czytaj także: Krakowski obwarzanek bez węgla? Kierunek znany, cel wciąż daleko

Zdjęcie tytułowe: strazmiejska.krakow.pl

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.