Udostępnij

Uczelnia magazynuje energię w „wodnej baterii”. Jej ślad węglowy zmalał o 42 procent, a w raz z nim rachunki za prąd

05.11.2019

Australijski uniwersytet w ramach projektu naukowo-technicznego zbudował trzypiętrowy zbiornik wodny, który w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi tworzy rozwiązanie, pozwalające uczelni na znaczne oszczędności. Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej do schłodzenia wody, która następnie magazynowana jest w megazbiorniku, ślad węglowy uczelni jest teraz mniejszy o 42 procent. Rozwiązanie nagrodzono nagrodą w konkursie „Global District Energy Climate Awards 2019„.

University of the Sunshine Coast (USC) – działający w australijskim stanie Queensland – od lat działa na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, stawiąc sobie cel neutralności klimatycznej do roku 2025. Jednym z proklimatycznych rozwiązań – które uczelnia wprowadziła we współpracy z firmą Veolia – jest system służący do chłodzenia uniwersyteckich pomieszczeń. Opiera się on na wykorzystaniu 6 tys. paneli słonecznych, a także trzypiętrowego zbiornika, mieszczącego 4,5 miliona litrów wody.

Energia zgromadzona dzięki instalacji fotowoltaicznej służy schłodzeniu wody, znajdującej się megazbiorniku. Następnie jest ona – w zależności od potrzeb – wykorzystywana do klimatyzowania poszczególnych budynków na kampusie. Mamy więc do czynienia ze zmagazynowaniem energii w postaci schłodzonej wody, co według konstruktorów przekłada się na mniejsze zużycie prądu, niż miałoby to miejsce w przypadku powszechnych dziś technik klimatyzacji.

Jak wylicza firma Veolia, ponieważ energia wykorzystywania do chłodzenia pomieszczeń pochodzi z promieni słonecznych, ślad węglowy uczelni udało się zmniejszyć się o 42 procent. Przedsięwzięcie to jednak nie tylko korzyść dla klimatu, ale i finansów uczelni. Instalacja produkuje bowiem 2,1 megawata energii, co według wyliczeń USC ma pozwolić na oszczędność 100 milionów dolarów australijskich (czyli ok. 265 milionów złotych) w ciągu najbliższych 25 lat.

Jak prezentuje się instalacja, można zobaczyć tutaj:

Uczelnia – podobnie jak jury wspomnianego konkursu – wskazuje ponadto na walory edukacyjne zrealizowanego projektu. Dzięki przedsięwzięciu studenci uczelni mogą z pierwszej ręki zdobywać wiedzę i umiejętności związane z efektywnym wykorzystywaniem energii, pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

 

Źródło: USC, Veolia, districtenergyaward.org

Zdjęcie do artykułu pochodzi z kadru zamieszczonego filmu.

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.