UE chce zmodernizować 35 milionów budynków. Nadchodzi „fala renowacji”

4003
0
Podziel się:
termomodernizacja

Komisja Europejska opublikowała propozycję głównych założeń strategii „Fali Renowacji” (ang. Renovation Wave), w ramach której znacząco miałoby się zwiększyć tempo poprawy efektywności energetycznej budynków w Unii Europejskiej. Inwestycje mają pomóc nie tylko w walce z coraz szybszymi zmianami klimatu – poprawie uległaby także jakość powietrza.

Zaproponowana przez Komisję Europejską strategia Renovation Wave ma być jednym ze sposobów na osiągnięcie przez UE neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jak wyliczają jej autorzy, budynki mieszkalne i użytkowe odpowiadają bowiem za około 40 proc. zapotrzebowania energetycznego UE i 36 proc. emisji gazów cieplarnianych. Równocześnie program renowacji budynków ma pomóc gospodarkom zmagającym się ze skutkami kryzysu po pandemii, generując 160 tys. „zielonych” miejsc pracy w sektorze budownictwa.

Główne założenia strategii

Komisja Europejska chce w 10 lat doprowadzić do co najmniej podwojenia wskaźników renowacji budynków w UE. Zmiany te służyć mają poprawie efektywności energetycznej budynków, sprzyjając tym samym ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Spełnienie tego celu oznaczałoby renowację co najmniej 35 milionów budynków w ciągu dekady.

Z szacunków KE wynika, że ok. 85 proc. budynków we Wspólnocie – tj. 220 milionów – zbudowanych zostało przed 2001 rokiem i w większości będą nadal użytkowane w roku 2050.

W związku z pracami nad strategią Komisja Europejska planuje do przyszłego roku przyjrzeć się obowiązującym regulacjom dotyczącym efektywności energetycznej budynków i zaproponuje zmiany. Chodzi m.in. o minimalne standardy efektywności energetycznej i wymagania, jeśli chodzi o certyfikację budynków.

„Fala Renowacji” miałaby zostać sfinansowana z unijnych funduszy przeznaczonych na odbudowę gospodarczą, co może oznaczać olbrzymi zastrzyk środków na rzecz modernizacji budynków.

„Ogromna szansa dla Polski”

„Chcemy, by każdy w Europie miał dom, który będzie mógł oświetlać, ogrzewać czy chłodzić, nie rujnując przy tym portfela, ani nie niszcząc planety. Renovation Wave pomoże ulepszyć miejsca, w których żyjemy, pracujemy i uczymy się, ograniczając równocześnie nasz wpływ na środowisko i dając miejsca pracy tysiącom Europejczyków” – powiedział w oświadczeniu Frans Timmermans, który koordynuje politykę „Europejskiego Zielonego Ładu” na szczeblu Komisji Europejskiej.

Renovation Wave to ogromna szansa dla Polski, nie tylko na realizację celów klimatycznych, ale również na rozwiązanie ogromnego problemu smogu. Polska to kraj o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w UE, a głównym źródłem tego problemu jest spalanie węgla i drewna w domach, z których większość jest bardzo słabo ocieplona, lub nie jest ocieplona wcale” – komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

„Teraz rząd Polski ma możliwości, aby wykorzystać wielomiliardowe środki europejskie na zmianę tego stanu rzeczy i wsparcie programów modernizacji budynków, takich jak Czyste Powietrze dla domów jednorodzinnych czy Fundusz Termomodernizacji i Remontów dla budynków wielorodzinnych, wpisując się w strategię Komisji Europejskiej” – podkreśla lider PAS.

_

Z pełnym dokumentem strategii KE można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Ivan Smuk

Podziel się: