Udostępnij

UE chce zmodernizować 35 milionów budynków. Nadchodzi „fala renowacji”

14.10.2020

Komisja Europejska opublikowała propozycję głównych założeń strategii „Fali Renowacji” (ang. Renovation Wave), w ramach której znacząco miałoby się zwiększyć tempo poprawy efektywności energetycznej budynków w Unii Europejskiej. Inwestycje mają pomóc nie tylko w walce z coraz szybszymi zmianami klimatu – poprawie uległaby także jakość powietrza.

Zaproponowana przez Komisję Europejską strategia Renovation Wave ma być jednym ze sposobów na osiągnięcie przez UE neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jak wyliczają jej autorzy, budynki mieszkalne i użytkowe odpowiadają bowiem za około 40 proc. zapotrzebowania energetycznego UE i 36 proc. emisji gazów cieplarnianych. Równocześnie program renowacji budynków ma pomóc gospodarkom zmagającym się ze skutkami kryzysu po pandemii, generując 160 tys. „zielonych” miejsc pracy w sektorze budownictwa.

Główne założenia strategii

Komisja Europejska chce w 10 lat doprowadzić do co najmniej podwojenia wskaźników renowacji budynków w UE. Zmiany te służyć mają poprawie efektywności energetycznej budynków, sprzyjając tym samym ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Spełnienie tego celu oznaczałoby renowację co najmniej 35 milionów budynków w ciągu dekady.

Z szacunków KE wynika, że ok. 85 proc. budynków we Wspólnocie – tj. 220 milionów – zbudowanych zostało przed 2001 rokiem i w większości będą nadal użytkowane w roku 2050.

W związku z pracami nad strategią Komisja Europejska planuje do przyszłego roku przyjrzeć się obowiązującym regulacjom dotyczącym efektywności energetycznej budynków i zaproponuje zmiany. Chodzi m.in. o minimalne standardy efektywności energetycznej i wymagania, jeśli chodzi o certyfikację budynków.

„Fala Renowacji” miałaby zostać sfinansowana z unijnych funduszy przeznaczonych na odbudowę gospodarczą, co może oznaczać olbrzymi zastrzyk środków na rzecz modernizacji budynków.

„Ogromna szansa dla Polski”

„Chcemy, by każdy w Europie miał dom, który będzie mógł oświetlać, ogrzewać czy chłodzić, nie rujnując przy tym portfela, ani nie niszcząc planety. Renovation Wave pomoże ulepszyć miejsca, w których żyjemy, pracujemy i uczymy się, ograniczając równocześnie nasz wpływ na środowisko i dając miejsca pracy tysiącom Europejczyków” – powiedział w oświadczeniu Frans Timmermans, który koordynuje politykę „Europejskiego Zielonego Ładu” na szczeblu Komisji Europejskiej.

Renovation Wave to ogromna szansa dla Polski, nie tylko na realizację celów klimatycznych, ale również na rozwiązanie ogromnego problemu smogu. Polska to kraj o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w UE, a głównym źródłem tego problemu jest spalanie węgla i drewna w domach, z których większość jest bardzo słabo ocieplona, lub nie jest ocieplona wcale” – komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

„Teraz rząd Polski ma możliwości, aby wykorzystać wielomiliardowe środki europejskie na zmianę tego stanu rzeczy i wsparcie programów modernizacji budynków, takich jak Czyste Powietrze dla domów jednorodzinnych czy Fundusz Termomodernizacji i Remontów dla budynków wielorodzinnych, wpisując się w strategię Komisji Europejskiej” – podkreśla lider PAS.

_

Z pełnym dokumentem strategii KE można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Ivan Smuk

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.