Ujawnienie zanieczyszczenia łamie… tajemnicę państwową. Turecki badacz skazany na 15 miesięcy więzienia

1791
0
Podziel się:
Informacje o zanieczyszczeniu łamią... tajemnicę państwową. Turecki badacz skazany na 15 miesięcy więzienia

Przypadek naukowca z Turcji pokazuje, że nie wszędzie o wynikach badań naukowych można mówić otwarcie, szczególnie gdy ich wyniki w złym świetle pokazują zakłady przemysłowe. Za ujawnienie informacji dotyczących zanieczyszczenia gleby, wody i żywności, spowodowanych najprawdopodobniej przez lokalny przemysł, tamtejszy sąd skazał go na 15 miesięcy pozbawienia wolności. Informacje te bowiem… naruszają tajemnicę państwową. Wyrok zapadł w zawieszeniu, a badacz złożył już od niego odwołanie.

Dr Bülent Şık to naukowiec, który wraz z innymi badaczami na zlecenie tureckiego ministerstwa zdrowia przyglądał się zanieczyszczeniom gleby, żywności i wody w zachodnim regionie kraju, gdzie notuje się ponadprzeciętną liczbę zachorowań na nowotwory. Jak relacjonuje portal Science Magazine, związany z prestiżowym czasopismem „Science”, w wielu próbkach wykryto niebezpieczne poziomy pestycydów, metali ciężkich i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Wodę w niektórych miejscach uznano za niezdatną do picia ze względu na zanieczyszczenie ołowiem, aluminium, chromem i arsenem.

Jak podaje Amnesty International, która wzięła naukowca w obronę, dr Şık liczył na to, że w oparciu o wyniki badań władze zajmą się problemem zanieczyszczeń. Tak jednak się nie stało.  Po trzech latach od zakończenia ministerialnego projektu badacz postanowił więc wziąć sprawy w swoje ręce i sam ogłosić światu rezultaty, za pośrednictwem lokalnej gazety Cumhuriyet. 

I formalnie to za to został skazany, co określono mianem ujawnienia informacji niejawnych. Amnesty International w wydanym oświadczeniu wzywa jednak władze, by zamiast ścigać naukowca zajęła się rozwiązaniem problemu. W mediach społecznościowych nie brak głosów w podobnym tonie, według których de facto naukowiec został skazany za pokazanie niewygodnych faktów.

W social mediach wciąż prężnie działa sam dr Şık, który odwołał się od wyroku i czeka na ponowny proces. Między innymi na Twitterze dzieli się on artykułami i postami na swój temat, a także nadal  nagłaśnia lokalne problemy środowiskowe. Wsparcie dla naukowca wyrazili koledzy z innych państw, m.in. z włoskiego Collegium Ramazzini.

 

Źródła: Amnesty Int.,  Science Magazine, Twitter, Collegium Ramazzini

Zdjęcie: Shutterstock/Yasemin Yurtman Candemir

Podziel się: