Udostępnij

Ujawnienie zanieczyszczenia łamie… tajemnicę państwową. Turecki badacz skazany na 15 miesięcy więzienia

04.10.2019

Przypadek naukowca z Turcji pokazuje, że nie wszędzie o wynikach badań naukowych można mówić otwarcie, szczególnie gdy ich wyniki w złym świetle pokazują zakłady przemysłowe. Za ujawnienie informacji dotyczących zanieczyszczenia gleby, wody i żywności, spowodowanych najprawdopodobniej przez lokalny przemysł, tamtejszy sąd skazał go na 15 miesięcy pozbawienia wolności. Informacje te bowiem… naruszają tajemnicę państwową. Wyrok zapadł w zawieszeniu, a badacz złożył już od niego odwołanie.

Dr Bülent Şık to naukowiec, który wraz z innymi badaczami na zlecenie tureckiego ministerstwa zdrowia przyglądał się zanieczyszczeniom gleby, żywności i wody w zachodnim regionie kraju, gdzie notuje się ponadprzeciętną liczbę zachorowań na nowotwory. Jak relacjonuje portal Science Magazine, związany z prestiżowym czasopismem „Science”, w wielu próbkach wykryto niebezpieczne poziomy pestycydów, metali ciężkich i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Wodę w niektórych miejscach uznano za niezdatną do picia ze względu na zanieczyszczenie ołowiem, aluminium, chromem i arsenem.

Jak podaje Amnesty International, która wzięła naukowca w obronę, dr Şık liczył na to, że w oparciu o wyniki badań władze zajmą się problemem zanieczyszczeń. Tak jednak się nie stało.  Po trzech latach od zakończenia ministerialnego projektu badacz postanowił więc wziąć sprawy w swoje ręce i sam ogłosić światu rezultaty, za pośrednictwem lokalnej gazety Cumhuriyet. 

I formalnie to za to został skazany, co określono mianem ujawnienia informacji niejawnych. Amnesty International w wydanym oświadczeniu wzywa jednak władze, by zamiast ścigać naukowca zajęła się rozwiązaniem problemu. W mediach społecznościowych nie brak głosów w podobnym tonie, według których de facto naukowiec został skazany za pokazanie niewygodnych faktów.

W social mediach wciąż prężnie działa sam dr Şık, który odwołał się od wyroku i czeka na ponowny proces. Między innymi na Twitterze dzieli się on artykułami i postami na swój temat, a także nadal  nagłaśnia lokalne problemy środowiskowe. Wsparcie dla naukowca wyrazili koledzy z innych państw, m.in. z włoskiego Collegium Ramazzini.

 

Źródła: Amnesty Int.,  Science Magazine, Twitter, Collegium Ramazzini

Zdjęcie: Shutterstock/Yasemin Yurtman Candemir

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.