Udostępnij

UK zakaże instalowania ogrzewania na paliwa kopalne w nowych domach. W tym na gaz

19.03.2019

Rząd Wielkiej Brytanii planuje zakazać po 2025 roku instalowania pieców zasilanych paliwami kopalnymi, w tym gazem, we wszystkich nowych budynkach. Zastąpić je mają rozwiązania bardziej przyjazne klimatowi, takie jak pompy ciepła.

Jak podają m.in. „The Guardian” i „The Times” – rządowe plany podczas konferencji prasowej przedstawił Philip Hammond, pełniący funkcję Kanclerza Skarbu, czyli brytyjskiego ministra finansów. Mówił on także m.in. o ochronie wód Pacyfiku oraz o nowym systemie kompensacji emisji dla lotnictwa.

Obecnie 14 proc. gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii pochodzi z budynków mieszkalnych. W dodatku wzrosły one w ubiegłym roku – głównie za sprawą właśnie pieców gazowych.

Zdaniem rządowego Komitetu ds. Zmiany Klimatu (CCC), by zrealizować założone cele klimatyczne, kraj musi w przyszłości niemal całkowicie ograniczyć emisje pochodzące z mieszkalnictwa. W pierwszej kolejności zajęto się więc budynkami nowymi. Według wyliczeń CCC koszt instalacji niskoemisyjnego źródła ciepła wynieść ma średnio 4800 funtów w nowym budynku, natomiast w już istniejącym 26300 funtów.

Opinie podzielone

Federacja branżowa „Home Builders” zadeklarowała, że popiera rozwiązania zmierzające do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, jednak zaznaczyła przy tym, że są one często droższe i mniej skuteczne. Ich zdaniem rząd powinien zadbać o to, by alternatywy dla pieców gazowych były wystarczająco wydajne i atrakcyjne. „Koszty i komfort właścicieli domów są absolutnym priorytetem” – powiedział „Guardianowi” rzecznik organizacji.

Eksperci zajmujący się klimatem uważają natomiast, że rozwiązanie proponowane przez rząd nie jest wystarczające.

„Kanclerz powinien był ogłosić ogromny program inwestycji w izolację domów i transport publiczny, zamiast naciskać na fałszywe rozwiązanie kompensacji emisji dwutlenku węgla dla lotnictwa” – skomentował sprawę Dave Timms z organizacji Friends of the Earth.

„Aby być w pełni skutecznymi, rygorystyczne normy dla nowych domów muszą zostać uzupełnione o więcej środków na modernizację efektywności energetycznej w istniejących domach, takich jak izolacja i lepsze kotły” – powiedział „Guardianowi” prof. Sam Fankhauser z Instytutu Badań nad Zmianami Klimatycznymi w London School of Economics.

 

Źródło: The Guardian, Times, icax.co.uk

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.