Udostępnij

Kolejny ukraiński szpital otrzyma fotowoltaikę. Pomogła hojność Polaków

11.05.2023

Dzięki hojności darczyńców z Polski, Czech i Niemiec, kolejny ukraiński szpital otrzyma instalację fotowoltaiczną. Szpital w Zwiahelu już produkuje własną energię, a szpital w Sumach czeka na montaż paneli. Obecnie trwa zbiórka na szpital w Owruczu, w obwodzie żytomierskim. Ukraińskie szpitale można wesprzeć również za pośrednictwem SmogLabu, który włączył się w zbiórkę.

Centralny Szpital Miejski w Sumach to kolejna ukraińska placówka medyczna, która otrzyma niezależne źródło zasilania w energię elektryczną. Wszystko dzięki hojności darczyńców z Polski, Czech i Niemiec. W ramach kampanii fundraisingowej koordynowanej przez organizację pozarządową Ecoclub udało się zebrać kwotę niezbędną do zakupu i montażu instalacji PV o mocy 60 kW. To jednak kropla w morzu potrzeb. Paneli fotowoltaicznych potrzebują dziesiątki ukraińskich szpitali narażonych na przerwy w dostawach prądu, które zagrażają zdrowiu i życiu pacjentów.

Prąd ratuje życie

Sumy to niespełna trzystutysięczne miasto położone w północno-wschodniej Ukrainie, około 30 km od granicy z Rosją. Samo miasto, podobnie jak inne części obwodu sumskiego i sąsiadującego z nim obwodu briańskiego, wielokrotnie były celem rosyjskich ataków. Walki w tym regionie zaczęły się już na początku inwazji, jednak Ukraińcy zdołali odeprzeć wroga w ciągu niespełna półtora miesiąca. Od tego czasu Rosjanie regularnie ostrzeliwują okolice Sum i sąsiednie tereny z broni maszynowej i artylerii, przeprowadzają też ataki dronami. W regionie działają również rosyjskie grupy dywersyjne. Mimo zwiększenia przez miasto gotowości obronnej, Sumy wciąż narażone są na skutki działań wojennych. W szczególnie trudnym położeniu są szpitale, których funkcjonowanie wymaga niezakłóconych dostaw energii elektrycznej. Najważniejszy z nich to Centralny Szpital Miejski w Sumach.

Placówka od początku działań wojennych zapewnia opiekę medyczną zarówno mieszkańcom regionu, jak i żołnierzom Sił Zbrojnych Ukrainy (SZU). Niestety ciągłe ostrzały infrastruktury energetycznej, które nasiliły się jesienią zeszłego roku, powodowały długotrwałe przerwy w dostawach prądu. Tymczasem gdy na stole operacyjnym leżą pacjenci, nawet krótki blackout to kwestia życia i śmierci.

 class=
Karta projektu dla szpitala w Sumach, gdzie zbiórka właśnie się zakończyła.

Generatory to za mało, gdy liczy się każda minuta

Podczas nagłych przerw w dostawach sytuację ratują generatory prądu. W zeszłym roku szpital w Sumach otrzymał od darczyńców sprzęt o mocy 500 kW. Uruchamia się on w ciągu 30 sekund od momentu wystąpienia awarii. Jednak generatory zapewniają jedynie podstawowe bezpieczeństwo, wymagają kosztownego zasilania. Do tego generują zanieczyszczenia, a ich możliwości nie są wystarczające dla funkcjonowania opieki zdrowotnej w normalnym trybie.

– Z powodu blackoutów byliśmy zmuszeni do odłączenia od zasilania m.in. stacjonarnej aparatury rentgenowskiej ze względu na jej wysokie wymagania energetyczne. Obecnie badamy pacjentów za pomocą sprzętu przenośnego – mówi Walentyna Dominas, dyrektorka Centralnego Szpitala Miejskiego w Sumach. – Zapewnienie ciągłości diagnostyki i leczenia podczas ataków na infrastrukturę energetyczną ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania szpitala i bezpieczeństwa pacjentów. Instalacja fotowoltaiczna otrzymana dzięki zbiórce pomoże nam zapewnić nieprzerwaną pracę na oddziale operacyjnym i intensywnej terapii, szczególnie narażonych na skutki przerw w dostawie energii – dodaje.

A te mogą wystąpić w każdej chwili. – Ze względu na bliskość granicy rosyjskiej prawdopodobieństwo kolejnych ataków artyleryjskich lub powietrznych pozostaje wysokie. A szpital musi zapewniać opiekę medyczną zarówno okolicznym mieszkańcom, jak i żołnierzom – mówi Witalij, członek SZU i jeden z pacjentów szpitala.

 class=
Fotowoltaika sprawia, że ukraińskie szpitale mają zapewniony dostęp do niezależnego źródła energii

Niezależność energetyczna i oszczędności

Za akcją zbiórek na instalacje PV i montażem paneli na ukraińskich szpitalach stoi organizacja pozarządowa Ecoclub z siedzibą w Równem. – Nasza organizacja istnieje od dwudziestu lat. Od dziesięciu zajmuje się kwestiami związanymi ze zmianami klimatu i energetyką odnawialną. Mamy duże know-how w zakresie fotowoltaiki, dlatego mogliśmy szybko zareagować, gdy zaczęło dochodzić do ataków na infrastrukturę energetyczną i pojawiły się pierwsze problemy z zasilaniem szpitali – mówi Dmitro Sakaljuk, ekspert Ecoclubu, specjalista w dziedzinie efektywności energetycznej.

Sakaljuk podkreśla, że panele fotowoltaiczne zapewniają szpitalom nie tylko bezpieczeństwo dzięki niezależności energetycznej, ale również generują oszczędności. Według wstępnych wyliczeń elektrownia zainstalowana na dachu szpitala w Sumach pozwoli na zredukowanie rocznych kosztów zasilania prądem o ponad 450 tys. hrywien. Stanowi to równowartość nieco ponad 50 tys. zł. Jak zapewniają urzędnicy rady miejskiej Sum, środki zostaną przeznaczone na wdrażanie energooszczędnych rozwiązań w innych placówkach medycznych. Znaczne są też korzyści środowiskowe. – Szpital w Sumach zużywa 293 tys. kWh rocznie. Przyczynia się tym samym do emisji 318 ton dwutlenku węgla. Instalacja fotowoltaiczna pozwoli na zmniejszenie emisji o 75 ton w skali roku – mówi Marina Draniczenko, szefowa wydziału ekologii, oszczędności energetycznych i opłat za energię w radzie miejskiej Sum.

Projekty zakończone sukcesem

Montaż paneli rozpocznie się już w maju. Efekty kolejnej zbiórki przerosły oczekiwania. Minimalna kwota niezbędna do realizacji celu ustalona na poziomie 27,5 tys. euro. Ma ona pokryć koszt montażu paneli o mocy 37 kW – przy życzliwym podejściu dostawcy, który zaoferował rezygnację z części zysku. Tymczasem finalnie udało się zapewnić szpitalowi instalację o mocy 60 kW, czyli niemal dwukrotnie wyższej od pierwotnie zakładanej.

Wcześniej Ecoclub sfinalizował projekt zbiórki na montaż fotowoltaiki w szpitalu w Zwiahelu, ponad 50-tys. mieście położonym w obwodzie żytomierskim. Kwota 21 tys. euro zebrana w czerwcu zeszłego roku podczas maratonu „Zrównoważony rozwój dla Ukrainy” pozwoliła na instalację paneli o mocy 32,5 KW. Dzięki temu pacjenci i personel szpitala już od kilku miesięcy mogą korzystać z niezależnego źródła prądu bez obaw o przerwy w dostawie.

 class=
Produkcja energii z fotowoltaiki w szpitalu w Zwiahelu. Wkrótce kolejne ukraińskie szpitale będą mogły korzystać ze wsparcia fotowoltaiki. Źródło: RESforUkraine.eu

Jak wesprzeć ukraińskie szpitale?

Podsumowanie zakończonych projektów, w tym dane dotyczące ilości energii wyprodukowanej przez zainstalowane panele, można znaleźć na stronie ResForUkraine.eu. W serwisie można również znaleźć informacje na temat organizacji, które koordynują zbiórki w poszczególnych krajach (Ukraina, Polska, Czechy, Niemcy). – Akcja prowadzona jest w sposób profesjonalny i transparentny. Dokładamy wszelkich starań, by nie zmarnował się żaden grosz. Każdy projekt jest skrupulatnie dokumentowany, a po realizacji tworzone są raporty – mówi Tomasz Terlecki, koordynator akcji na terenie Polski.

W Polsce zbiórkę wspierają: Forum Energii, Polski Alarm Smogowy i Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot. We wsparcie akcji zaangażował się również SmogLab i zachęca do tego samego swoich czytelników. Wpłat można dokonywać na dedykowany numer konta: 12160014621743844020000006

Wszystkie zebrane środki zostaną przekazane stronie ukraińskiej.

Autor

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.