Udostępnij

Kolejny ukraiński szpital otrzyma fotowoltaikę. Pomogła hojność Polaków

11.05.2023

Dzięki hojności darczyńców z Polski, Czech i Niemiec, kolejny ukraiński szpital otrzyma instalację fotowoltaiczną. Szpital w Zwiahelu już produkuje własną energię, a szpital w Sumach czeka na montaż paneli. Obecnie trwa zbiórka na szpital w Owruczu, w obwodzie żytomierskim. Ukraińskie szpitale można wesprzeć również za pośrednictwem SmogLabu, który włączył się w zbiórkę.

Centralny Szpital Miejski w Sumach to kolejna ukraińska placówka medyczna, która otrzyma niezależne źródło zasilania w energię elektryczną. Wszystko dzięki hojności darczyńców z Polski, Czech i Niemiec. W ramach kampanii fundraisingowej koordynowanej przez organizację pozarządową Ecoclub udało się zebrać kwotę niezbędną do zakupu i montażu instalacji PV o mocy 60 kW. To jednak kropla w morzu potrzeb. Paneli fotowoltaicznych potrzebują dziesiątki ukraińskich szpitali narażonych na przerwy w dostawach prądu, które zagrażają zdrowiu i życiu pacjentów.

Prąd ratuje życie

Sumy to niespełna trzystutysięczne miasto położone w północno-wschodniej Ukrainie, około 30 km od granicy z Rosją. Samo miasto, podobnie jak inne części obwodu sumskiego i sąsiadującego z nim obwodu briańskiego, wielokrotnie były celem rosyjskich ataków. Walki w tym regionie zaczęły się już na początku inwazji, jednak Ukraińcy zdołali odeprzeć wroga w ciągu niespełna półtora miesiąca. Od tego czasu Rosjanie regularnie ostrzeliwują okolice Sum i sąsiednie tereny z broni maszynowej i artylerii, przeprowadzają też ataki dronami. W regionie działają również rosyjskie grupy dywersyjne. Mimo zwiększenia przez miasto gotowości obronnej, Sumy wciąż narażone są na skutki działań wojennych. W szczególnie trudnym położeniu są szpitale, których funkcjonowanie wymaga niezakłóconych dostaw energii elektrycznej. Najważniejszy z nich to Centralny Szpital Miejski w Sumach.

Placówka od początku działań wojennych zapewnia opiekę medyczną zarówno mieszkańcom regionu, jak i żołnierzom Sił Zbrojnych Ukrainy (SZU). Niestety ciągłe ostrzały infrastruktury energetycznej, które nasiliły się jesienią zeszłego roku, powodowały długotrwałe przerwy w dostawach prądu. Tymczasem gdy na stole operacyjnym leżą pacjenci, nawet krótki blackout to kwestia życia i śmierci.

 class=
Karta projektu dla szpitala w Sumach, gdzie zbiórka właśnie się zakończyła.

Generatory to za mało, gdy liczy się każda minuta

Podczas nagłych przerw w dostawach sytuację ratują generatory prądu. W zeszłym roku szpital w Sumach otrzymał od darczyńców sprzęt o mocy 500 kW. Uruchamia się on w ciągu 30 sekund od momentu wystąpienia awarii. Jednak generatory zapewniają jedynie podstawowe bezpieczeństwo, wymagają kosztownego zasilania. Do tego generują zanieczyszczenia, a ich możliwości nie są wystarczające dla funkcjonowania opieki zdrowotnej w normalnym trybie.

– Z powodu blackoutów byliśmy zmuszeni do odłączenia od zasilania m.in. stacjonarnej aparatury rentgenowskiej ze względu na jej wysokie wymagania energetyczne. Obecnie badamy pacjentów za pomocą sprzętu przenośnego – mówi Walentyna Dominas, dyrektorka Centralnego Szpitala Miejskiego w Sumach. – Zapewnienie ciągłości diagnostyki i leczenia podczas ataków na infrastrukturę energetyczną ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania szpitala i bezpieczeństwa pacjentów. Instalacja fotowoltaiczna otrzymana dzięki zbiórce pomoże nam zapewnić nieprzerwaną pracę na oddziale operacyjnym i intensywnej terapii, szczególnie narażonych na skutki przerw w dostawie energii – dodaje.

A te mogą wystąpić w każdej chwili. – Ze względu na bliskość granicy rosyjskiej prawdopodobieństwo kolejnych ataków artyleryjskich lub powietrznych pozostaje wysokie. A szpital musi zapewniać opiekę medyczną zarówno okolicznym mieszkańcom, jak i żołnierzom – mówi Witalij, członek SZU i jeden z pacjentów szpitala.

 class=
Fotowoltaika sprawia, że ukraińskie szpitale mają zapewniony dostęp do niezależnego źródła energii

Niezależność energetyczna i oszczędności

Za akcją zbiórek na instalacje PV i montażem paneli na ukraińskich szpitalach stoi organizacja pozarządowa Ecoclub z siedzibą w Równem. – Nasza organizacja istnieje od dwudziestu lat. Od dziesięciu zajmuje się kwestiami związanymi ze zmianami klimatu i energetyką odnawialną. Mamy duże know-how w zakresie fotowoltaiki, dlatego mogliśmy szybko zareagować, gdy zaczęło dochodzić do ataków na infrastrukturę energetyczną i pojawiły się pierwsze problemy z zasilaniem szpitali – mówi Dmitro Sakaljuk, ekspert Ecoclubu, specjalista w dziedzinie efektywności energetycznej.

Sakaljuk podkreśla, że panele fotowoltaiczne zapewniają szpitalom nie tylko bezpieczeństwo dzięki niezależności energetycznej, ale również generują oszczędności. Według wstępnych wyliczeń elektrownia zainstalowana na dachu szpitala w Sumach pozwoli na zredukowanie rocznych kosztów zasilania prądem o ponad 450 tys. hrywien. Stanowi to równowartość nieco ponad 50 tys. zł. Jak zapewniają urzędnicy rady miejskiej Sum, środki zostaną przeznaczone na wdrażanie energooszczędnych rozwiązań w innych placówkach medycznych. Znaczne są też korzyści środowiskowe. – Szpital w Sumach zużywa 293 tys. kWh rocznie. Przyczynia się tym samym do emisji 318 ton dwutlenku węgla. Instalacja fotowoltaiczna pozwoli na zmniejszenie emisji o 75 ton w skali roku – mówi Marina Draniczenko, szefowa wydziału ekologii, oszczędności energetycznych i opłat za energię w radzie miejskiej Sum.

Projekty zakończone sukcesem

Montaż paneli rozpocznie się już w maju. Efekty kolejnej zbiórki przerosły oczekiwania. Minimalna kwota niezbędna do realizacji celu ustalona na poziomie 27,5 tys. euro. Ma ona pokryć koszt montażu paneli o mocy 37 kW – przy życzliwym podejściu dostawcy, który zaoferował rezygnację z części zysku. Tymczasem finalnie udało się zapewnić szpitalowi instalację o mocy 60 kW, czyli niemal dwukrotnie wyższej od pierwotnie zakładanej.

Wcześniej Ecoclub sfinalizował projekt zbiórki na montaż fotowoltaiki w szpitalu w Zwiahelu, ponad 50-tys. mieście położonym w obwodzie żytomierskim. Kwota 21 tys. euro zebrana w czerwcu zeszłego roku podczas maratonu „Zrównoważony rozwój dla Ukrainy” pozwoliła na instalację paneli o mocy 32,5 KW. Dzięki temu pacjenci i personel szpitala już od kilku miesięcy mogą korzystać z niezależnego źródła prądu bez obaw o przerwy w dostawie.

 class=
Produkcja energii z fotowoltaiki w szpitalu w Zwiahelu. Wkrótce kolejne ukraińskie szpitale będą mogły korzystać ze wsparcia fotowoltaiki. Źródło: RESforUkraine.eu

Jak wesprzeć ukraińskie szpitale?

Podsumowanie zakończonych projektów, w tym dane dotyczące ilości energii wyprodukowanej przez zainstalowane panele, można znaleźć na stronie ResForUkraine.eu. W serwisie można również znaleźć informacje na temat organizacji, które koordynują zbiórki w poszczególnych krajach (Ukraina, Polska, Czechy, Niemcy). – Akcja prowadzona jest w sposób profesjonalny i transparentny. Dokładamy wszelkich starań, by nie zmarnował się żaden grosz. Każdy projekt jest skrupulatnie dokumentowany, a po realizacji tworzone są raporty – mówi Tomasz Terlecki, koordynator akcji na terenie Polski.

W Polsce zbiórkę wspierają: Forum Energii, Polski Alarm Smogowy i Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot. We wsparcie akcji zaangażował się również SmogLab i zachęca do tego samego swoich czytelników. Wpłat można dokonywać na dedykowany numer konta: 12160014621743844020000006

Wszystkie zebrane środki zostaną przekazane stronie ukraińskiej.

Autor

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.