Udostępnij

Ulewy, upały i susze. Ekstrema klimatyczne odpowiedzialne za 18-43 proc. wahań wielkości plonów na świecie

24.05.2019

Naukowcy z Australii, Stanów Zjednoczonych i Niemiec pod lupę wzięli wpływ, jaki ekstrema klimatyczne mają na światowe rolnictwo. Z badań wynika, że ekstremalne zjawiska pogodowe – wiązane ze zmianami klimatycznymi – odpowiadają za znaczną część wahań w wielkości uzyskiwanych plonów.

Pod uwagę brano uprawy kukurydzy, ryżu, soi i pszenicy. Do analizy wykorzystano z jednej strony zbiór danych o rolnictwie, z lat 1961–2008, powstały w oparciu o informacje ze źródeł publicznych, państwowych biur statystycznych oraz agencji rolniczych. Z drugiej strony użyto natomiast dane na temat zmienności klimatu, zbierane m.in. przez instytut Climate Research Unit Uniwersytetu Anglii Wschodniej.

Z przeprowadzonych analiz wynika, że od 20 do nawet 49 proc. wahań w wielkości uzyskiwanych plonów związanych jest ze zmiennością klimatu.

Ekstremalne zjawiska pogodowe, wynikające ze zmian klimatycznych – takie jak ekstremalnie wysokie i niskie temperatury, długotrwałe susze, czy gwałtowne opady atmosferyczne – odpowiadają natomiast za od 18 do 43 proc. wahań w wielkości plonów.

„Co ciekawe, odkryliśmy, że najważniejsze czynniki klimatyczne dla anomalii plonów były związane z temperaturą – a nie opadami, jak można się było spodziewać – przy czym średnia temperatura w sezonie wegetacyjnym i ekstremalne temperatury odgrywają dominującą rolę w przewidywaniu wielkości plonów” – powiedziała główna autorka badań, dr Elisabeth Vogel z Uniwersytetu w Melbourne.

W artykule naukowcy zwracają uwagę na to, że zmiany klimatyczne – w tym związane z nimi ekstrema – stanowią największe zagrożenie dla rolnictwa w Afryce. Wielkość plonów uprawianej tam kukurydzy wykazuje bowiem największą podatność na zmienność klimatu.

„Podczas gdy udział Afryki w globalnej produkcji kukurydzy jest niewielki, największa część tej produkcji trafia do spożycia przez ludzi – w porównaniu do zaledwie 3 proc. w Ameryce Północnej – co sprawia, że ​​jest ona kluczowa dla bezpieczeństwa żywnościowego w regionie” – podkreśliła dr Vogel.

 

Z pełnymi wynikami badań – opublikowanymi w czasopiśmie „Environmental Research Letters” – można zapoznać się tutaj.

Źródło: Environmental Research Letters, EurekAlert!

Zdjęcie: Shutterstock/David Dennis

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.