Udostępnij

Wysokie zainteresowanie ulgą termomodernizacyjną. Dane z PIT robią wrażenie

29.09.2021

Ministerstwo Finansów poinformowało, że zainteresowanie ulgą termomodernizacyjną w rozliczeniach PIT za 2020 rok było ponad dwukrotnie wyższe niż rok wcześniej. Łącznie z rozwiązania skorzystało 451 tys. podatników, którzy odliczyli w ramach niego 7,5 miliarda złotych. Ulga dotyczy wydatków poniesionych w związku z wymianą źródła ciepła i termomodernizacją budynku.

Ulga termomodernizacyjna to wprowadzone trzy lata temu rozwiązanie, które służyć ma wsparciu inwestycji termomodernizacyjnych, obejmujących wymianę źródła ciepła i ocieplenie budynku. Dotyczy zakupu wybranych materiałów, urządzeń oraz usług. Skorzystać z niej mogą właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Ulga nie wyklucza przy tym pozyskiwania środków z programów rządowych czy samorządowych.

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, w rozliczeniach PIT za 2020 rok z ulgi skorzystało 451 tys. podatników. Razem odliczyli oni 7,5 miliarda złotych. Co ciekawe, rok wcześniej zainteresowanie było znacznie niższe. Wówczas ulga pozwoliła wesprzeć przedsięwzięcia termomodernizacyjne w przypadku 214 tys. podatników, obejmując kwotę 3,2 miliarda złotych.

Czytaj także: Światowa Organizacja Zdrowia wprowadza nowe standardy. Polski smog to przy nich „kosmos”

Ulga termomodernizacyjna. Czego dotyczy?

Ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie od podstawy podatku dochodowego kosztów poniesionych w związku z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym. Chodzi na przykład o:

  • wymianę źródła ciepła na nowe, np. pompę ciepła, kocioł gazowy kondensacyjny, a także przyłącze do sieci ciepłowniczej czy gazowej,
  • wymianę okien i drzwi,
  • zakup ogniwa fotowoltaicznego wraz z osprzętem,
  • ocieplenie przegród budowlanych,
  • czy też usługę audytu energetycznego przed termomodernizacją.

Pełna lista materiałów, urządzeń i usług, których dotyczy ulga, dostępna jest TUTAJ.

Dla kogo i jak wysokie odliczenie?

Ulga termomodernizacyjna to rozwiązanie skierowane do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Według definicji prawnej chodzi o „budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku”.

Czytaj także: “Smogowa Studniówka” w Katowicach. Pierwsi włodarze zapowiadają kary

Ulga obejmuje wydatki poniesione w roku podatkowym, którego dotyczy rozliczenie. Są jednak drobne wyjątki obejmujące m.in. przedsięwzięcia rozciągnięte w czasie. O szczegółach można przeczytać na stronach rządowych.

Odliczyć można maksymalnie 53 tys. złotych, przy czym nie wyklucza to korzystania z dotacji np. w ramach programu Czyste Powietrze. Wydatki nie mogę się jednak wzajemnie pokrywać.

_

Zdjęcie: Shutterstock/A. Strode

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.