Wysokie zainteresowanie ulgą termomodernizacyjną. Dane z PIT robią wrażenie

1213
0
Podziel się:
termomodernizacja domu

Ministerstwo Finansów poinformowało, że zainteresowanie ulgą termomodernizacyjną w rozliczeniach PIT za 2020 rok było ponad dwukrotnie wyższe niż rok wcześniej. Łącznie z rozwiązania skorzystało 451 tys. podatników, którzy odliczyli w ramach niego 7,5 miliarda złotych. Ulga dotyczy wydatków poniesionych w związku z wymianą źródła ciepła i termomodernizacją budynku.

Ulga termomodernizacyjna to wprowadzone trzy lata temu rozwiązanie, które służyć ma wsparciu inwestycji termomodernizacyjnych, obejmujących wymianę źródła ciepła i ocieplenie budynku. Dotyczy zakupu wybranych materiałów, urządzeń oraz usług. Skorzystać z niej mogą właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Ulga nie wyklucza przy tym pozyskiwania środków z programów rządowych czy samorządowych.

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, w rozliczeniach PIT za 2020 rok z ulgi skorzystało 451 tys. podatników. Razem odliczyli oni 7,5 miliarda złotych. Co ciekawe, rok wcześniej zainteresowanie było znacznie niższe. Wówczas ulga pozwoliła wesprzeć przedsięwzięcia termomodernizacyjne w przypadku 214 tys. podatników, obejmując kwotę 3,2 miliarda złotych.

Czytaj także: Światowa Organizacja Zdrowia wprowadza nowe standardy. Polski smog to przy nich „kosmos”

Ulga termomodernizacyjna. Czego dotyczy?

Ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie od podstawy podatku dochodowego kosztów poniesionych w związku z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym. Chodzi na przykład o:

  • wymianę źródła ciepła na nowe, np. pompę ciepła, kocioł gazowy kondensacyjny, a także przyłącze do sieci ciepłowniczej czy gazowej,
  • wymianę okien i drzwi,
  • zakup ogniwa fotowoltaicznego wraz z osprzętem,
  • ocieplenie przegród budowlanych,
  • czy też usługę audytu energetycznego przed termomodernizacją.

Pełna lista materiałów, urządzeń i usług, których dotyczy ulga, dostępna jest TUTAJ.

Dla kogo i jak wysokie odliczenie?

Ulga termomodernizacyjna to rozwiązanie skierowane do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Według definicji prawnej chodzi o „budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku”.

Czytaj także: “Smogowa Studniówka” w Katowicach. Pierwsi włodarze zapowiadają kary

Ulga obejmuje wydatki poniesione w roku podatkowym, którego dotyczy rozliczenie. Są jednak drobne wyjątki obejmujące m.in. przedsięwzięcia rozciągnięte w czasie. O szczegółach można przeczytać na stronach rządowych.

Odliczyć można maksymalnie 53 tys. złotych, przy czym nie wyklucza to korzystania z dotacji np. w ramach programu Czyste Powietrze. Wydatki nie mogę się jednak wzajemnie pokrywać.

_

Zdjęcie: Shutterstock/A. Strode

Podziel się: