Udostępnij

Unia chce zakazać używania mikroplastiku dla wygody lub zysku producenta. To 90 proc. zużycia

07.12.2023

Unia Europejska chce w znaczącym stopniu zakazać stosowania mikroplastiku. Proponowane przez Europejską Agencję Chemikaliów (ECHA) przepisy mają zmniejszyć jego użycie o 90%. Projekt dotyczy tych produktów, w których drobiny nie są konieczne, ale zostały dodane dla wygody lub zysku.

Jak podaje „Independent” – Europa co roku produkuje ilość mikroplastiku odpowiadającą sześciokrotności Wielkiej Pacyficznej Wyspy Śmieci, która dryfuje na Oceanie Spokojnym. Projekt ECHA zakłada redukcję o 90%, co w skali roku oznacza 36 tys. ton drobinek plastiku mniej.

Proponowany zakaz – informuje między innymi brytyjski „The Guardian” – mający obowiązywać od 2020 roku, miałby dotyczyć m.in. mikrodrobinek stosowanych w przypadku produktów służących pielęgnacji ciała (takich jak pianki do golenia, pasty do zębów i żele pod prysznic), kosmetyków (m.in. do makijażu), a także niektórych detergentów. Przepisy dotyczą również tych nawozów sztucznych, z których drobinki mogą przedostawać się do łańcucha pokarmowego człowieka. Zakaz ma być wprowadzany stopniowo, tak by pozwolić firmom na dostosowanie się do nowych przepisów.

Baskut Tuncak – specjalny sprawozdawca ONZ ds. substancji niebezpiecznych i odpadów – powiedział:

„Kroki zaproponowane przez ECHA są niezbędne, by obecne i przyszłe pokolenia mogły cieszyć się tym, do czego mają prawo jako ludzie: czystym, zdrowym i zrównoważonym środowiskiem”.

„Unia Europejska szybko staje się liderem w światowej kulturze, rezygnując z marnotrawstwa plastiku” – powiedziała dziennikowi Independent Elise Vitali, dyrektor ds. polityki chemicznej w Europejskim Biurze Ochrony Środowiska.

Projekt jest częścią szerszej polityki, którą UE stara się wcielić w życie. W ubiegłym roku Parlament Europejski poparł szeroki zakaz stosowania tworzyw sztucznych w produktach jednorazowego użytku. Zakaz dotyczący mikroplastiku musi jeszcze zostać zaopiniowany przez ekspertów, zanim zostanie przedłożony Komisji Europejskiej. W związku z tym przyjęcie przepisów może potrwać nawet 8 miesięcy.

 

O tym, jak szkodliwy jest plastik (nie tylko w rozmiarze mikro), przeczytać można tutaj.

 

Źródła: The Guardian, Independent

Zdjęcie: Shutterstock

 

Czytaj też: Plastik zabija żółwie morskie. Wystarczy jeden kawałek

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.