Udostępnij

UOKiK przestrzega: nie wszystkie maski chronią przed smogiem

02.02.2018

Izba Handlowa, na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsument, sprawdziła, czy maseczki antysmogowe rzeczywiście chronią przed smogiem. Wynik? Chronią. Ale nie wszystkie.

Sprawdzono dziesięć modeli w dziewięciu województwach. Siedem z nich było polskiej produkcji, ale w grupie znalazł się jeden model amerykański, chiński i włoski. Maski pochodziły z dwunastu losowo wybranych sklepów i hurtowni, a później były przesłane do laboratorium w Łodzi. Przeszły cztery poziomy testów. Do pierwszego z nich wykorzystano mgłę oleju parafinowego, by sprawdzić, do której klasy ochronnej można zaliczyć filtr w masce. Drugim krokiem było przetestowanie przylegania maski do twarzy, a trzecim przekonanie się, czy założenie jej nie przeszkadza w normalnym oddychaniu. Ostatni poziom to „badanie organoleptyczne”, czyli sprawdzenie, w jakim opakowaniu sprzedawany jest produkt, czy znajduje się przy nim instrukcja i potrzebne oznaczenia.
W efekcie jakieś „ale” znaleziono w ponad połowie badanych  modeli.
W przypadku czterech masek problem dotyczył jedynie formalności. Brakowało instrukcji użytkowania, informacji o klasie ochrony czy wyjaśnienia oznakowań.
Najgorzej wypadły modele N99 Dragon Sport oraz BLUEWEAR TY 0929V FFP2 NR.
Te dwa rodzaje nie przeszły testów, a więc (przynajmniej na razie) są wycofane ze sprzedaży. Dragon Sport uzyskał pozytywny wynik jedynie przy sprawdzaniu, czy nie ogranicza oddychania. Poza tym badanie w laboratorium wykazało, że maska nie przylega do twarzy i nie filtruje zanieczyszczeń.
Chiński Bluewear dobrze filtruje, nie przeszkadza w oddychaniu, ale jest nieszczelna i źle przylega do twarzy. W obu przypadkach inspektorzy mieli też zastrzeżenia formalne: brak potrzebnych oznaczeń, instrukcji czy daty przydatności.
Do tej pory UOKiK wszczął jedno postępowanie administracyjne – w sprawie Bluewear. W drugim przypadku przedsiębiorca odwołał się do UOKiK od decyzji Izby Handlowej, zakazującej sprzedaży masek.
W oświadczeniu krakowskiej firmy DragonMask, które zmieścił Business Insider, czytamy: „(…) nieprawidłowy był dobór grupy, na której przeprowadzono badanie szczelności masek, albowiem do badania użyto maski rozmiar L i w przypadkach, gdzie maska była zbyt duża wystąpiły nieszczelności i stąd ogólny negatywny wynik badania.(…) Jednocześnie prostujemy, że UOKiK nie zakazał sprzedaży wszystkich masek naszej produkcji, a wyłącznie wskazanego modelu DRAGON Sport Black w rozmiarze L (…)”
Obie sprawy są w toku.
Przy okazji badania, UOKiK stworzył także poradnik dla osób, które dopiero chcą kupić maskę antysmogową. Możemy w nim znaleźć objaśnienia symboli, znajdujących się na takich produktach:
CE – oznacza, że producent przeprowadził procedurę oceny zgodności i deklaruje, że produkt spełnia wszystkie wymagania techniczno-prawne. Nie powinno się kupować maski takiego oznakowania;
FFP1, FFP2, FFP3 – wskazuje klasę ochrony filtra: najsłabsza to 1, najwyższa – 3;
NR – półmaska jednorazowego użytku. Można ją nosić maksymalnie przez osiem godzin.
R – półmaska wielokrotnego użytku;
D – oznacza, że półmaska pozytywnie przeszła badanie na zatkanie pyłem dolomitowym. Ten typ powinno się wybierać w trakcie remontu i innych sytuacji, kiedy przebywa się w zapylonych pomieszczeniach.
Urząd zaznacza jednocześnie, że przed zakupem należy taką maskę przymierzyć, bo podane przez producentów rozmiary S, M czy L są tylko orientacyjne. Trzeba także pamiętać o wymianie filtra i utrzymaniu materiału maski w czystości.
UOKiK zapowiada, że będzie nadal sprawdzał, jak działają tego typu produktów. To istotne, bo konsument sam nie jest w stanie stwierdzić, czy dana maska rzeczywiście filtruje powietrze, czy to tylko chwyt marketingowy.
Cały raport można znaleźć TUTAJ.
Zdjęcie: Pixabay

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.