Udostępnij

Upały na Wyspach nie byłyby tak silne bez zmiany klimatu. Szanse na 40°C wzrosły 10 razy

04.08.2022

Analizy przeprowadzone w Wielkiej Brytanii po lipcowej fali upałów udowadniają związek jej skali z ociepleniem planety spowodowanym przez człowieka. Ryzyko, że upały na Wyspach będą tak dotkliwe, było tam 10-krotnie wyższe niż w hipotetycznej sytuacji, gdyby nie było zmiany klimatu. 18 lipca na Wyspach odnotowano rekordowe 40,3 st. Celsjusza.

Lipcowa fala upałów w Wielkiej Brytanii była co najmniej 10 razy bardziej prawdopodobna, niż w hipotetycznych warunkach bez ocieplenia planety. Do takich wniosków doszli naukowcy zrzeszeni w organizacji World Weather Attribution, którzy opublikowali niedawno wyniki swoich obliczeń.

Oznacza to, że bez zmian klimatycznych spowodowanych przez człowieka, upały sprzed dwóch tygodni byłyby najprawdopodobniej znacznie mniej dotkliwe. Analiza, wykorzystująca dane pogodowe i symulacji komputerowe, została zrecenzowana naukowo.

„Doświadczamy w ciągu swojego życia zdarzeń, które w innym przypadku byłyby prawie niemożliwe”

„Nawet przy ostrożnych szacunkach widzimy dużą rolę zmian klimatycznych w fali upałów w Wielkiej Brytanii. W naszym obecnym klimacie, który został zmieniony przez emisję gazów cieplarnianych, wiele osób doświadcza w ciągu swojego życia zdarzeń, które w innym przypadku byłyby prawie niemożliwe. A im dłużej zajmie nam osiągnięcie poziomu zera emisji, tym gorsze staną się fale upałów” – ocenia Mariam Zachariah z Grantham Institute for Climate Change w Imperial College London.

19 lipca w miejscowości Coningsby padł temperaturowy rekord dla całego kraju. Temperatura powietrza w cieniu sięgnęła 40,3 st. Celsjusza. To 1,6 st. więcej niż wynosił poprzedni rekord oraz 3,6 st. różnicy w stosunku do rekordu obowiązującego do 1990 roku.

Czytaj także: Nasilą się wilgotne upały, a temperatury zmuszą 3,5 miliarda ludzi do ucieczki. Alarmujące raporty

Upały na Wyspach i tysiące zgonów. Zagrożenie dla zdrowia publicznego

Autorzy analizy podkreślają skalę zagrożenia płynącego z ekstremalnych upałów. Choć nie znamy dokładnej liczby ofiar lipcowej fali upałów w Wielkiej Brytanii, szacunki wskazują na setki zgonów związanych z wysokimi temperaturami.

„Fale upałów są najbardziej śmiercionośnym rodzajem ekstremalnych zjawisk pogodowych w Europie, zabijającym tysiące osób każdego roku. Ale wcale nie muszą takie być. Wielu z tych zgonów można zapobiec, jeśli władze wdrożą odpowiednie plany adaptacyjne. Bez szybkiej i kompleksowej adaptacji i redukcji emisji sytuacja będzie się tylko pogarszać” – komentuje Roop Singh z Centrum Klimatycznego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: DRG Photography / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.